Znanstvenici su otkrili razlog zašto mačke predu. Barem misle da jesu

Ne znaju kako proizvode zvuk i rade li to svojom voljom ili je nesvjesna reakcija

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
FOTO: Tommy Hemmert Olesen/Flickr

Kad im je ugodno mačke predu, ali nitko dosad baš nije bio siguran zašto. Mačke se dijele u dvije grupe, one koje mogu stvarati riku poput leoparda, lava i tigra, i one koje mogu presti poput kućne mačke, geparda, risa i pume.

Do ovog zaključka znanstvenici su došli na temelju promatranja velikih mačka koje imaju djelomičnu okoštanu podjezičnu kost u grkljanu i manjih mačka koje imaju u potunosti okoštanu podjezičnu kost.

Podjezična kost služi kao potpora jeziku i gornjem vokalnom traktu. Zbog toga neke mačke mogu proizvoditi riku, a druge ne, ali se to tek sada preispituje te se sugerira kako je rikanje rezultat morfoloških dodataka.

Predu i kad su pod stresom

Mačke predu zbog interakcije laringealnog mišića i mišića dijafragme koji im dopušta da to rade prilikom udaha i izdaha. Tome u prilog ide činjenica koja pokazuje da mačke s paraliziranim lariengalnim mišićem ne mogu presti. Nepoznato je kako one proizvode predenje, i nije poznato donose li one odluku o tome ili se radi o nesvjesnoj reakciji.

Zaključeno je kako mačke predu u svim situacijama tako da se ne može zaključiti kako to rade samo kada su zadovoljne, nego se ono ujedno pojavljuje kada su ozlijeđne ili pod stresom.

Vibracije potiču liječenje

Prilikom istraživanja predenja kod mačaka znanstvenici su otkrili kako one proizvode zvuk koji je između 25 i 150 hertza. Nisko frekventan zvuk povezan je s pozitivnim osjećajima, ali može imati još zanimljiviju funkciju koja pokazuje kako vibracije na neki način potiču liječenje.

Gotovo na isti način smijeh kod ljudi ima puno različitih beneficija, a sve ovisi o kontekstu. Mačke predenjem također iskorištavaju ljude kako bi dobile pažnju i hranu. Jedno istraživanje otkriva kako neke mačke predu na istoj frekvenciji na kojoj je dječji plač i to zaustavljaju svojevoljno.