Znanstvenici napokon objasnili zašto smo tako slabi na pseći pogled

Dva eksperimenta pokazala su zašto ne možemo odoljeti slatkim očima

FOTO: Foxspain Fotografía/Flickr

Japanski znanstvenici napravili su još jednu društveno korisnu studiju, otkrili su nam zašto ne možemo odoljeti psima kad zure u nas svojim okicama. Naime, znanstvenici sa Sveučilišta Azabu svoju studiju objavili su u znanstvenom časopiu Science te tvrde kako ne možemo odoljeti psima kad počnu zuriti u nas zato jer gledanje između psa i vlasnika može podići razinu hormona oksitocina (koji potiče osjećaj ljubavi).

Riječ je o hormonu čiji je zadatak pomoći roditelju da se poveže sa svojim djetetom te se često stvara dok majka doji dijete, a pretpostavljaju kako se takva povezanost između pasa i vlasnika razvila nakon što su ljudi počeli pripitomljavati pse. Znanstvenici su tijekom istraživanja promatrali aktivnosti kao što su maženje i igranje te mjerili razinu hormona u organizmu. Proveli su dva eksperimenta.

Što se duže gledate, to se više volite

Prilično je teško ne reagirati na ovo
Prilično je teško ne reagirati na ovo Anne-SophieL/flickr

U prvom eksperimentu su skupljali uzorke urina od skupine pasa i njihovih vlasnika 30 minuta prije i 30 minuta nakon interakcije. Uzorci su pokazali da oni koji su najduže zurili jedni u druge, imali su najveću količinu oksitocina u urinu. U drugom eksperimentu znanstvenici su oksitocinom pošpricali noseve psima te otkrili kako su ženke dulje gledale u svoje vlasnike nego mužjaci, a to je također povećalo razinu oksitocina u organizmu.

Jedan od zaključaka ove studije je također da treba iskoristiti prednosti utjecaja oksitocina na ponašanje pasa te duže gledati u njih nego im samo davati naredbe, smatraju stručnjaci.