Znanstvenici žele spasiti carske pingvine pa su poslali malenog robota da živi s njima na Antarktici

Robot pruža vitalne informacije znanstvenicima na Cape Codu

FOTO: YouTube/CBS

Tisuće carskih pingvina okuplja se na ledu zaljeva Atka na Antarktici, i uglavnom nisu svjesni da među njima živi uljez. Mali istraživački robot, visok 1 metar, daljinski upravljan, tiho živi s kolonijom carskih pingvina na Antarktiku, pružajući vitalne informacije znanstvenicima na Cape Codu, izvještava CBS Boston.

ECHO robot koji pripada Oceanskoj instituciji Woods Hole, Massachusetts, vrti se po tundri, skuplja i očitava podatke i omogućava znanstvenicima da prikupljaju informacije u stvarnome vremenu, tijekom cijele godine minimizirajući utjecaj svoje prisutnosti na život životinja.

Carski pingvini su idealna vrsta za proučavanje

Na južnome polu naše planete vladaju pingvini koji na kopnu nemaju grabežljivaca koji ih ugrožavaju. Njihovo postojanje ugrožava jedino klimatska kriza. Ako emisije stakleničkih plinova nastave rasti trenutnim tempom, što dovodi do zagrijavanja i otapanja antarktičkog leda, 98 posto populacije carskih pingvina moglo bi nestati do 2100. godine, prema studiji objavljenoj prošle godine u časopisu Global Change Biology, kaže CNN.

Carski pingvini su idealna vrsta za proučavanje u fluktuirajućem ekosustavu jer mogu rano pokazati ako nešto nije u redu. Proučavajući ove ptice znanstvenici mogu puno naučiti o utjecajima klimatske krize na Antarktiku, objašnjava CNN.

Ne žele preplašiti pingvine

O ovim pingvinima se vrlo malo zna jer Antarktik nije lako pristupačan. Tim znanstvenika nije želio unijeti štetni ljudski otisak u ranjivo okruženje ili negativno utjecati na koloniju pingvina. A uspješan rad ECHO robota pokazuje da je to moguće.

Daniel Zitterbart, znanstvenik iz Laboratorija za daljinsko istraživanje morskih životinja koji od 2017.godine prate pingvine, kaže za Popular Science da bi sve životinje pobjegle kada bi se čovjek pokušao približiti kao robot ECHO. “Ne želimo ih preplašiti. Naš je cilj napraviti što više za znanost sa što manje utjecaja. A ljudi imaju veći utjecaj na životinje nego što ima robot”.

Pingvini se ne boje robota i njegovih zvukova

Najvažnije stvar je da se pingvini ne boje robota niti zvukova koje proizvodi. Dugo praćenje moglo bi otkriti postoje li promjene gdje pingvini plivaju dok traže hranu li bilo kavu drugu promjenu ponašanja koja ukazuje na promjene u ekosustavu.

“Bioraznolikost u Južnom oceanu je toliko mala, u usporedbi s umjerenijim klimatskim regijama, da je gubitak bilo koje tamošnje vrste itekako razoran”, rekao je Zitterbart.