Agrokor uvodi dronove, a EU predstavlja prvi zakon o njima

Europska unija najjače je tržište dronova na svijetu

Koncern Agrokor uvodi dronove u poslovanje i obučava prve pilote dronova među svojim zaposlenicima. Prema informacijama iz kompanije koje prenosi Poslovni.hr, dronovi bi se trebali koristiti u poljoprivredi.

Zasad se dronovi u Hrvatskoj koriste najviše za snimanja, fotografiranja, nešto manje za nadzor i terena i u hobističke svrhe. Europska unija smatra da bi njihova primjena trenutno najveću ekonomsku korist donijela u poljoprivredi, energetici i uslugama specijalističkih snimanja.

Novi prijedlog zakona o dronovima

Europska komisija početkom prosinca objavila je novu Strategiju zračnog prometa u kojoj je i novi prijedlog zakona za sigurno korištenje dronova. Zakon će danas predstaviti Europskom parlamentu.

Komisija ga je napravila u suranji s Europskom agencijom za sigurnost zračnog prometa (EASA) i trebao bi “utrti put uspjehu europske industrije na obećavajućem tržištu” dronova.

Registracija, tehnologija, sprečavanje kriminala

Europski parlament u četvrtak je službeno počeo raditi na zakonu o dronovima. Naglasak će biti na sigurnosti, ali prestavnici kažu da ne žele previše strog zakon kako bi nacionalni regulatori mogli prilagoditi odredbe ekonomskim potrebama i lokalnoj situaciji.

Europski zakon o dronovima uključuje zaštitu privatnosti i podataka, opremanje dronova čipovima preko kojih će se moći pojedinačno identificirati, registraciju kako bi se moglo sankcionirati zlopotrebu ili kriminalno korištenje dronova.

Geo-fencing i izbjegavanje sudara

Zastupnici od Komisije traže da podrži istraživanje tehnologija za detektiranje i izbjegavanje kako bi se smanjio broj sudara dronova s drugim letjelicama ili objektima na tlu, a dronovi koji lete izvan vizualnog polja moraju obvezno biti opremljeni tom tehnologijom.Također, traži se razvoj geo-fencing tehnologije kako dronovi ne bi ulazili u zone zabrane leta poput aerodroma ili elektrana.

Članice EU trenutno ne međusobno priznaju nacionalne zakone o autorizaciji dronova pa se europsko tržište dronova i njihovih usluga, koje je najjače na svijetu, ne razvija brzinom kojom bi moglo. Zato se traže jedinstveni zakoni za cijelu EU i kako bi se reguliralo prekogranično korištenje dronova.