Američko ministarstvo pravosuđa podignulo je tužbu koja bi VW mogla stajati i do 90 milijardi dolara

Ministarstvo pravosuđa najavilo mogućnost podizanja kaznenih prijava

New Porsche cars are parked at the grounds of the Porsche plant in Leipzig, eastern Germany, on November 3, 2015. The US Environmental Protection Agency said late Monday, November 2, 2015, it had discovered that various six-cylinder 3.0 litre diesel VW Touareg, Porsche Cayenne and Audis were also rigged with a software which skews the results of pollution tests.     AFP PHOTO / DPA / JAN WOITAS   +++   GERMANY OUT   +++
FOTO: AFP

Američko ministarstvo pravosuđa u ponedjeljak je podnijelo građansku tužbu protiv Volkswagena zbog kršenja zakona o čistom zraku (Clear Air Act) instaliranjem softvera za lažiranje rezultata emisija štetnih plinova na gotovo 600.000 vozila, javlja Reuters.

U tužbi ministarstva, podnesenoj na zahtjev Agencije za zaštitu okoliša (EPA), stoji da je Volkswagen prekršio zakon o čistom zraku u četiri točke, uključujući manipuliranje kontrolnim sustavom emisija štetnih plinova i naprijavljivanje nepravilnosti.

Za optužbe protiv Volkswagena, Audija i Porschea određene su kazne koja bi proizvođača mogla stajati milijarde dolara, kažu u ministarstvu. Tako bi u teoriji, Volkswagen mogao platiti više 90 milijardi dolara globe, odnosno i do maksimalnih 37.500 dolara po vozilu.

Ministarstvo najavilo moguće kaznene prijave

“Tvrdimo da su oni znali što rade, da su namjerno prekršili zakon i da su posljedice značajne po zdravlje”, kazao je viši dužnosnik ministarstva pravosuđa. Iz ministarstva su potvrdili da je u tijeku i istraga koja bi mogla dovesti do kaznenih prijava protiv VW-a jer je tvrtka dovela u zabludu američke potrošače i regulatore.

Kako je Volkswagen priznao postojanje softvera za lažiranje rezultata na testovima emisija, time je eliminirao svaku mogućnost obrane na sudu, kaže odvjetnik VW-a Daniel Riesel. “Za dobivanje ove parnice, država ne mora dokazivati namjeru varanja, nego samo da se varanje dogodilo.”

Umjesto toga, obrana će na sudu argumentima da bi plaćanje toliko visoke kazne “osakatilo kompaniju i dovelo do masovnih otpuštanja” te će na taj način pokušati ispregovarati manju kaznu, poručili su odvjetnici.

Bloomberg piše kako će visokorangirani direktori VW-a po prvi puta od izbijanja dizel skandala otputovati u SAD, s obzirom da su tamo uloženi napori u pokušaju saniranja štete dosad polučili vrlo slabe rezultate.

Herbert Diess, koji je nekada radio kao izvršni direktor BMW-a, i kojemu je, između ostalog povjeren zadatak vraćanja ugleda brendu, održat će govor na Sajmu potrošačke elektronike u Las Vegasu i pojavit će se na Sajmu automobila u Detroitu. Izvršni direktor VW-a Matthias Mueller također je najavio odlazak u SAD na sastanak s političarima i potencijalno, nekim drugim državnim dužnosnicima.