Analitičari imaju prilično različite poglede na situaciju u Kini i njezin utjecaj na globalnu ekonomiju

Kina u sklopu najavljenih reformi pokreće djelomičnu privatizaciju javnih poduzeća

“Globalna reakcija na stanje kineske ekonomije je pretjerana”, rekao je Mark Schwartz, glavni analitičar Goldman Sachsa za azijsko pacifičko tržište za CNN Money.

“Kineska ekonomija prolazi kroz normalni period tranzicije iz državno upravljanog u tržišno orijentirani sustav. Riječ je o sporom procesu koji bi mogao potrajati više od desetljeća”, kaže Schwartz. Dodaje da Kina ima dovoljno financijske moći i fleksibilnosti, također i dovoljno mehanizama, za stabilizaciju svojeg gospodarstva.

Uspostavljanje novog ekonomskog sustava

Kina je od 1980-tih prošla kroz razdoblje temeljite modernizacije, a u posljednjih 35 godina kinesko gospodarstvo se razvijalo s godišnjom stopom rasta od 10 ili 11 posto. Novo kinesko vodstvo na čelu s predsjednikom Xijom Jinpingom, koje je vlast preuzelo 2012. godine, svjesno je činjenice da su daljnje mogućnosti za takvu rapidnu ekspanziju iscrpljene. Stoga je pripremljen plan ekonomskih reformi usmjeren na otvaranje gospodarstva i liberalizaciju kineskog tržišta.

Analitičari usporkos svim potresima koji su se događali posljednjih mjeseci, od strmoglavog pada cijena dionica, devalvacije yuana i usporavanja gospodarstva i dalje ostaju pri prognozi o 6,85 rasta BDP-a u trećem kvartalu, i 6,9 posto na godišnjoj razini, prema istraživanju CNN Moneyja. To je tek neznatno manje od predviđanja kineske vlade o rastu od 7 posto, i mnogo bolji rezultat od onog o kakvom se spekulira u posljednje vrijeme.

“Svaka vlada na svijetu će intervenirati u ekonomiju ako se oduži loše razdoblje, a kineska vlada pogotovo”, kaže Brian Jackson, ekonomist u IHS Global Insightu za Kinu. “Kineska će vlada nastaviti i dalje igrati važnu ulogu u razvoj infrastrukture, jednako kao što će lagano provoditi najavljene reforme i poticati rast u višegodišnjem periodu tranzicije.”

Privatizacija javnih poduzeća

U skladu s politikom provođenja reformi, Kina je jučer izdala priopćenje kojim najavljuju djelomičnu privatizaciju i restrukturiranje javnih poduzeća. The Guardian je prenio da je reforma državnih tvrtki gubitaša jedan od prioriteta kineske vlasti, koje kroz dokapitalizaciju namjeravaju revitalizirati te učiniti konkurentnijima i učinkovitima. Uz priljev privatnog kapitala, rezultate reformi u javnim poduzećima očekuju se do 2020. godine.

“Reforma bi trebala donijeti poticaj ekonomiji i donijeti pozitivne pomake za održiviji gospodarski rast”, komentirao je Xu Hongcai, direktor odjela za ekonomska istraživanja kineskog think tanka China Centre for International Economic Exchanges najavljeni plan za djelomičnu privatizaciju državnih firmi.

Prijetnja globalne recesije

U pogledu kineskog gospodarstva i utjecaja na globalnu ekonomiju, ne slažu se svi ekonomisti s ovakvim vedrim prognozama. The Economist je prenio predviđanja nekadašnjeg člana odbora za monetarnu politiku Banke Engleske, a danas šefa za globalnu ekonomiju u banci Citigroup Willema Buitera.

Buiter, koji je još 2012. godine tvrdio da postoji 90-postotna šansa da Grčka izađe iz eurozone, ima bitno drugačiji pogled na utjecaj Kine i ostalih tržišta u razvoju na budućnost globalne ekonomije.

Slabi, pa čak i negativni, rast globalne trgovine u prvoj polovici 2015. godine, kontinuirano padanje cijena sirovina, niska inflacija, nedavni pad cijena dionicama na svim svjetskim tržištima te nezabilježeni pad nominalnih kamatnih stopa, smatra Buiter, dovest će do razdoblja umjerene globalne recesije koja će početi polovicom sljedeće i trajati nekoliko godina.

Problem generiraju tržišta u razvoju, osobito Kina. Nijedno tržište u usponu nije nadmašilo prognoze Citigroupa za 2015. godinu. Iako službeni ekonomski pokazatelji za Kinu izgledaju solidno, Buiter smatra da realna stopa BDP-a trenutno iznosi 4 posto i da će do sredine sljedeće godine pasti na 2,5 posto ili manje, te da će na toj razini ostati godinu dana ili duže. Drugim riječima, za Kinu to znači recesija.

S obzirom da je udjel Kine u svjetskom BDP-u u 2014. iznosio 13,3 posto i 14,3 posto udjela u trgovini, trendovi pada se moraju preliti na ostatak svijeta. Čak i zemlje koje nemaju razvijenu trgovinu s Kinom bit će pogođene usporavanjem, jer trguju sa zemljama koje izvoze u Kinu. S druge strane, zemlje u razvoju teško da će intervenirati s fiskalnim poticajima.

Buiter zaključuje “da ako Fed i Banka Engleske podignu kamatne stope, u slučaju da se ostvari scenarij globalne recesije, postoji velika mogućnost da će ih ponovno smanjivati u drugoj polovici 2016. godine.”