Analiza ugledne agencije: Kina je u ogromnim problemima, gospodarstvo je toliko usporilo da možda nikad neće prestići SAD

Ekonomisti s kojima je razgovarao Bloomberg ublažili su svoj optimizam oko oporavka Kine

FOTO: AFP

Bloomberg Economics predviđa da Kina više nije u poziciji zamijeniti SAD kao najveće svjetsko gospodarstvo, a možda nikada neće dovoljno napredovati kako bi preuzela prvo mjesto na listi gospodarskih velesila. Bloomberg predviđa da će trebati do sredine 2040-ih da kineski bruto domaći proizvod premaši onaj SAD-a, a čak i tada, to će se dogoditi sa “samo malom razlikom” prije nego što opet “zaostane”. Prije pandemije očekivalo se da će Kina zauzeti i zadržati najbolju poziciju već početkom sljedećeg desetljeća.

“Kina se pomiče prema sporijem rasta ranije nego što smo očekivali. Oporavak nakon Covida je iscrpljen i završio, što se očituje na sve dubljem padu tržišta nekretnina i slabljenju povjerenja u upravljanje gospodarstvom u Pekingu. Slabo povjerenje bi se moglo ukorijeniti, što rezultira trajnim kočenjem potencijala rasta”, navode Bloombergovi ekonomisti.

Predviđa se usporenje kineskog rasta

Ekonomisti sada predviđaju usporavanje rasta kineskog gospodarstva, drugog najvećeg u svijetu, na 3,5 posto u 2030. i na gotovo 1 posto do 2050. godine. Predviđanja su niža od prethodnih projekcija od 4,3 posto, odnosno 1,6 posto.

Kinesko gospodarstvo poraslo je 3 posto prošle godine, što je jedna od najsporijih stopa rasta u posljednjih nekoliko desetljeća, uzrokovana kontrolama pandemije i imovinskom krizom koja je pogodila zemlju. Konačno ponovno otvaranje države nakon pandemije pružilo je nadu da će se gospodarstvo ove godine oporaviti.

No, oporavak je oslabio zbog pada izvoza, a kriza tržišta nekretnina istovremeno se produbljivala. Uslužni sektor je također doživio pad, jer su se ljudi suzdržavali od potrošnje. Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg također su smanjili svoje prognoze rasta za 2024. godinu, pa sada Kini predviđaju rast manji od 5 posto.

Svijet se pita kako surađivati s Kinom

Manje optimistične pretpostavke ekonomista dolaze u trenutku kada se sve veći dio svijeta pita kako surađivati s Kinom koja se možda približava platou svoje moći, ako već i nije započela s padom. SAD i G7 sve imaju sve više dokaza o duboko ukorijenjenim strukturalnim problemima u Kini, pa vide prilike koje će u konačnici ojačati Zapad protiv sve slabijeg geopolitičkog konkurenta.

Kina se također bori s dubljim i dugoročnijim izazovima. Prošle godine je zabilježila prvi pad stanovništva od 1960-ih, što je izazvalo zabrinutost zbog slabljenja produktivnosti. Regulatorne akcije također su naštetile povjerenju, kao i geopolitičke napetosti sa SAD-om i drugim zapadnim vladama.

SAD je snažniji od očekivanog

S druge strane, čini se da je SAD u boljem stanju nego što su mnogi ekonomisti predviđali prije samo nekoliko mjeseci. Snažno tržište rada, snažna potrošačka potrošnja i umjerena inflacija potaknuli su povjerenje u sposobnost gospodarstva da za sada izbjegne recesiju.

Goldman Sachs Group Inc. sada vidi 15 posto šanse da će SAD skliznuti u recesiju, što je manje u usporedbi s prethodnih 20 posto. Bloomberg Economics procjenjuje potencijalni rast SAD-a na 1,7 posto u razdoblju 2022. – 2023., s dugoročnim predviđanjima koja pokazuju postupno smanjenje na 1,5 posto do 2050. godine.