Argentinski ministar gospodarstva kaže da je zemlja u bankrotu, ali da ga (i dalje) nije briga

Argentina ne želi plaćati obveznice po uvjetima koji nisu u ugovorima iz 2005. i 2010.

FOTO: Argentinski ministar gospodarstva Axel Kicillof/AFP

Argentina je pred novim bankrotom, trećim otkad je tužila američke kreditore optužujući ih za reket u sprezi s američkim pravosuđem. Predsjednica Cristina Kirchner fondove koji drže argentinski dug nazvala je “lešinarima”, a sudski procesi u Americi još traju.

Nakon niza izgubljenih parnica Argentina je lani, prema presudi njujorškog okružnog suca Thomasa Griese iz 2012. godine, fondovima morala platiti 1,33 milijarde s kamatama ili se nagoditi s njima. Iznos se popeo na 1,6 milijardi, a Argentina je odbijala pregovore s fondovima zbog RUFO klauzule koja je uvedena u ugovore o prodaji obveznica u vrijeme početka restrukturiranja duga 2005. i poslije 2011.

Igra u kojoj Argentina nema izbora

Klauzula zabranjuje Argentini da kreditorima daje bolje uvjete od onih na koje su tada pristali. Fondovi su tada pristali na holdouts, kupili su obveznice za trećinu njihove vrijednosti kako bi pomogli Argentini da ne bankrotira, a poslije tražili da država isplati punu vrijednost obveznica i odbili joj restrukturirati dugove.

RUFO klauzula istekla je 31. prosinca 2014. Fondovi traže novac, ali Argentina i dalje odbija platiti, a u ponedjeljak se situcija opet zakomplicirala jer je sudac Griesa proširio listu vjerovnika i presudio da Argentina po novome mora platiti 5,4 milijarde dolara. Na listu je, primjerice, dodao Paula Singera, direktora hedge fonda Elliot Managementa kojemu je Argentina dužna od 2001. Država je na sudu i sa skupinom kreditora poznatom kao NLM.

Presuda od 5,4 milijarde za Argentinu znači bankrot jer u središnjoj banci ukupno imaju 30 milijardi dolara deviznih rezervi.

Ovog puta američko pravosuđe nije napala predsjednica Kirchner nego ponovno ministar gospodarstva Axel Kicillof, koji je izjavio da je znao da kako će američki sud igrati prljavo, piše Buenos Aires Herald.

Potencijalni dug najmanje 15 milijardi dolara

“Ovo što se dogodilo predvidjeli smo odavno i presuda suca Griese dokazala je da smo bili u pravu”, izjavio je Kiciloff u ponedjeljak na konferenciji za novinare. “Žele da se nagodimo kako bi Paul Singer mogao poslati nove račune.”

Sud se poziva na klauzulu pari passu u ugovorima s vjerovnicima koja nalaže da se sve njih tretira ravnopravno i koja nije ispunjena prema vjerovnicima koji su pristali na holdouts. Ta je klauzula istekla, ali da je Argentina platila 1,6 milijardi dolara prema presudi, otvorila bi mogućnost da svi vjerovnici zatraže isplatu pune vrijednosti dionica i dug bi joj eksplodirao na 15 milijardi dolara.

S druge strane, ako nastavi sa sudskim parnicama i nastavi ih gubiti ovim tempom, teoretski se može naći pred dugom od 100 milijardi dolara. “Bila je to zamka lešinarskih fondova u koju su upali oporbeni ekonomisti kad su nas natjerali da pristanemo na holdouts”, rekao je Kiciloff u ponedjeljak. On tvrdi da bi NLM trebao pristati na 70-postotni haircut, popust na obveznice, jer je više od 90 posto kreditora na to pristalo 2005. i 2010. Odbijanje NLM-a još je prošlog ljeta gurnulo Argentinu u tehnički bankrot koji vlada ignorira i pokušava izdati nove obveznice kako bi povećala devizne rezerve.