Bankrot crypto giganta: proglašen je mladim genijem, stvorio imperij od 32 milijarde dolara, a sada preko noći ostao bez svega

Iznenadna propast FTX-a jedan je od najvećih i najšokantnijih bankrota u američkoj povijesti

U medijskim napisima djelovao je kao karikaturalni prikaz bogataša iz generacije milenijalaca: bio je vegan koji je navodno spavao svega četiri sada dnevno kako bi imao više vremena za posao, obožavatelj videoigara koji je prezirao skupu odjeću, uredne frizure i prekomjeran luksuz (osim penthousea koji je posjedovao na Bahamima). Donirao je Demokratskoj stranci, financirao niz dobrotvornih inicijativa i podržavao lijeve političke inicijative

U travnju ove godine, bankar Michael Grimes iz grupacije Morgan Stanley kontaktirao je Elona Muska, za kojeg je tražio potencijalne investitore koji bi uložili u Muskovu operaciju preuzimanja Twittera. Grimes je nagovarao Muska da upozna mladog genija iz svijeta kriptovaluta.

“Zatrpan sam planinom važnog posla”, odgovorio mu je Musk. “Je li ovo hitno?” Grimes ga je nastavio uvjeravati kako treba upoznati 32-godišnjeg Sama Bankmana Frieda, makar na sat vremena. U porukama Musku opisivao ga je kao “ultra genijalca, velikog donatora demokrata, koji će ti se sigurno dopasti”.

Tvrdio je da Sam Bankman Fried, osnivač crypto startupa FTX-a, nudi između jedne i pet milijardi dolara, koje bi mogao dati za preuzimanje Twittera. “U jednom je trenutku čak spominjao 10 milijardi”, pisao je Grimes Musku, pokušavajući organizirati kratki susret u Orlandu. Igra i na Muskov ego, pa piše kako je mladi crypto genije također Muskov veliki obožavatelj.

Sin profesora sa Stanforda koji je napravio čudo

U porukama koje su objavljene tijekom sudskog procesa između Twittera i Muska, prilično je jasno kako Musk ipak nije dijelio euforiju svog bankara. Prema mogućem ulaganju drži se suzdržano, a u jednom trenutku direktno pita: “Ima li Sam uopće 3 milijarde likvidnih sredstava?”.

U tom trenutku, Sama Bankmana Frieda – ili SBF-a, kako ga svi zovu – investitori, političari i mediji glorificirali su kao mladog genija, sina stanfordskih profesora koji je, nakon studiranja fizike na MIT-u, iz ničega stvorio FTX.

Od osnivanja 2019. godine, FTX je brzo postao jedna od vodećih burzi za razmjenu kriptovaluti i digitalnih tokena. Prikupio je milijarde dolara poznatih ulagača, a vrijednost kompanije eksplodirala je na 32 milijarde dolara, dok je SBF-ov osobni imetak iznosio 16 milijardi dolara. Imao je toliko novca da je Musku mogao nonšalantno ponuditi nekoliko milijardi za akviziciju Twittera.

Mogući kazneni progon zbog varanja korisnika

U samo nekoliko dana stvar je kompletno krahirala: nakon što su otkrivene prevare korisnika-štediša koji najednom nisu mogli povući svoj novac, FTX je jučer proglasio bankrot, a Bankman Fried morao je odmah otići s čela kompanije. Ostao je bez svega, a prijeti mu kaznen progon zbog mogućeg sustavnog varanja korisnika i ulagača.

Riječ je o nevjerojatno brzom i brutalnom padu mladog poduzetnika koji je bio jedno od javnih lica nove digitalne ekonomije koja se bazirala na kriptovalutama, digitalnim tokenima i web3 načelima. Bankman Fried je pritom bio jedan od crypto poduzetnika koji su zagovarali rigidniju regulaciju i veću transparentnost čitavog tržišta kriptovaluta.

U medijskim napisima djelovao je kao karikaturalni prikaz bogataša iz generacije milenijalaca: bio je vegan koji je navodno spavao svega četiri sada dnevno kako bi imao više vremena za posao, obožavatelj videoigara koji je prezirao skupu odjeću, uredne frizure i prekomjeran luksuz (osim penthousea koji je posjedovao na Bahamima). Donirao je Demokratskoj stranci, financirao niz dobrotvornih inicijativa i podržavao lijeve pollitičke inicijative.

Sjedište tvrtke seli se u penthouse na Bahamama

Rođen 1992. godine, doslovno na kampusu Stanforda na kojem su mu roditelji predavali, pohađa MIT i diplomira fiziku. Nakon četiri godine rada u institucionalnom trgovanju financijskim instrumentima, 2017. napušta establišment i pokreće vlastitu tvrtku za investiranje, Alameda Research. Nakon početnog uspjeha – zarađivao je na razlikama u cijeni bitcoina između Japana i Amerike – uskoro će osnovati FTX kao burzu za kriptovalute.

Privlači pozornost ulagača poput Sequoia Capitala iz Silicijske doline, jedne od najcjenjenijih venture capital tvrtki na svijetu. Sjedište FTX-a Bankman Fried seli na Bahame, na kojima će s desetak najbližih suradnika živjeti u penthouse i upravljati milijardama dolara. FTX privlači sve više korisnika koji bezbrižno prebacuju svoj novac u račune na FTX-u, kako bi s njime mogli dalje trgovati.

SBF je odjednom posvuda: naslovnice ga nazivaju idućim Warrenom Buffetom, u američkom Kongresu raspravlja o boljem reguliranju kriptovaluta, nastupa s Tonyjem Blairom i Billom Clintonom, a uskoro stiže i do ponude za financijsku pomoć Elonu Musku. Kako je iz te pozicije slave i moći došlo do iznenadnog kraha?

Kako je konkurent došao do FTX-ovih tokena

Jedan od prvih ulagača u FTX bio je Binance, najveća svjetska burza za kriptovalute: kada je Sam Bankman Fried tek lansirao FTX, Binance mu je dao 100 milijuna dolara za 20 posto tvrtke, računajući valjda da se dobro odmah ugraditi u svaku potencijalnu konkurenciju i profitirati na tome.

Nakon dvije godine, FTX je toliko eksplodirao da je postao ozbiljan konkurent Binanceu, pa se Bankman Fried dogovorio s vlasnikom Binancea, Changpengom Zhaom, da otkupi nazad njegov udio u FTX-u. Kao dio kupoprodaje, Changpeng Zhao dobio je veliku količinu digitalnih tokena zvanih FTT, koje je proizvodio FTX. Nisu imali neku naročitu svrhu ni vrijednost, osim što ih je Bankman Fried koristio za transakcije između svojih tvrtki.

Drama počinje prošle nedjelje: Changpeng Zhao zvani CZ odjednom tweeta kako planira otpisati svu imovinu koju ima u FTT tokenima. Nije ponudio konkretan razlog, osim što je malo prije toga izašao članak koji je dovodio u pitanje neke FTX-ove poslovne prakse. No, otpisivanje tokena bio je signal svim korisnicima FTX-a da nešto ozbiljno ne valja.

Greška u Excelu od nekoliko desetaka milijardi

Između nedjelje i ponedjeljka, korisnici su povukli preko 6 milijardi dolara iz svojih računa na FTX-u, što je bilo daleko veći volumen nego inače. Bankman Fried bio je prisiljen javno istupiti i kazati kako kompanija ima dovoljno imovine kojom može pokriti novac svih korisnika, što se ubrzo prokazalo kao očita laž. FTX je morao hitno obustaviti povlačenje sredstava s računa, jer nije imao iz čega isplatiti korisnike koji su dizali svoje depozite.

Zatim je otkriveno kako je Bankman Fried sustavnio prebacio golema sredstva svojih korisnika s FTX-a na svoju drugu tvrtku, Alameda Research, iz koje je onda financirao razne druge pothvate na kojima je gubio novac. Na taj način došlo je do goleme rupe u financijama, koju je Bankman Fried pripisao slučajnoj greški u Excelu. Objavio je nekoliko tweetova u kojima se ispričava korisnicima što nije bio dovoljno pažljiv i transparentan.

Je li Binance namjernio gurnuo FTX u propast

Osim toga, otkriveno je kako na FTX-u nedostaje između 400 i 600 milijuna sredstava korisnika, za što se optužuje mogući hakerski napad koji dosad nije bio otkriven, piše The Wall Street Journal.

Golemo je pitanje je li Binance, kao najveći konkurent, dodatnuo gurnuo FTX prema propasti, no činjenica jest kako je Bankman Fried zloupotrijebio štednju svojih korisnika kako bi financirao svoju drugu kompaniju, Alameda Research. Na čelo te kompanije postavio je Caroline Ellison, 28-godišnju poznanicu s kojom je povremeno stupao u vezu.

FTX je proglasio bankrot pod statusom Poglavlja 11, što znači da ima sudsku mogućnost rasprodaje imovine kako bi pokušao namiriti dužnike. Njih trenutno ima preko 100 tisuća, a obveze se procjenjuju na između 10 i 50 milijardi dolara, isto kao i imovina: radi se, ukratko, o jednom od najvećih bankrota u američkoj povijesti.