Blackberry ulazi u novu eru. Otpisali su svoj stari telefon i planiraju povratak s tri nova Androida

Kompanija koju su već svi otpisali se pokušava vratiti na tržište pametnih telefona

FOTO: Twitter

Blackberry je ovog tjedna objavio da nakon 20 godina prestaje proizvoditi legendarni Blackberry Classic, klasični telefon s QWERTY tipkovnicom koji je bio užasno popularan prije pojave pametnih telefona s touchscreenom.

U postu na blogu objavili su da je Classic daleko premašio prosječni životni ciklus modela pametnog telefona te da su sada spremni ponudu svojim kupcima nešto još bolje. I to bolje bazirat će se, kažu, na Androidu.

Neon, Argon i Mercury

Neon, Argon i Mercury kodna su imena za tri nova Androida s kojima Blackberry planira veliki povratak na tržište mobilne telefonije. Neon prvi izlazi na tržište, i to u kolovozu. Prema neslužbenim informacijama, trebao bi imati 5,2-inčni zaslon koji će cijeli funkcionirati kao touchscreen.

Trebao bi imati Qualcommov Snapdragon 617 čip, 3GB RAM-a, s 16 GB interne memorije, 13 MP kameru na stražnjem dijelu telefona i 8 MP na prednjem dijelu, te bateriju od 2610 mAh koja podržava Quick Storage 2.0.

Slijedi Argon, high end telefon s 5,5-inčnim zaslonom i Quad HD rezolucijom, isto kao i PRIV, prvi Blackberryjev Android. Izvori govore da će ovaj model imati Qualcommov Snapdragon 820 SoC čip, 4GB RAM-a i 32GB interne memorije, te bateriju od 3000mAh. Navodno je za ovaj model predviđen i čitač za otisak prsta. Kamera bi trebala biti još moćnija, s 21 megapikselna na stražnjem dijelu telefona i 8 megapikselna za snimanje selfija.

Na kraju, lansirat će Mercury. Zadnji najavljeni Android na tržištu bi trebao biti u prvom kvartalu sljedeće godine, a imat će QWERTY tipkovnicu kao i PRIV, zaslon od 4,5 inča u HD-u, a ostatak kućišta bit će cijeli od aluminija. Unutra bi trebao biti Qualcomm Snapdragon 6253 čip, 3GB RAM-a i 32 GB interne memorije.

Prvi Android, PRIV, podbacio je na tržištu

PRIV je bio model na tržište izbačen 2015. godine, od kojeg se puno očekivalo, no na kraju je podbacio. U posljednjem kvartalu prošle godine prodalo se samo 600 tisuća uređaja, a očekivalo se 850 tisuća. Kupovali su ga uglavnom vjerni korisnici Blackberryja, a pričalo se da je osim slabe prodaje, zabilježena prilično visoka stopa reklamacija.

Vjerojatno su malo pretjerali s cijenom, s obzirom da je PRIV na početku stajao ambicioznih 700 dolara. Prošle su godine nastojali konsolidirati financije i usporavali proizvodnju novih uređaja, no direktor BlackBerryja John Chen je i tada izjavljivao da ne želi prestati proizvoditi telefone.