Bruxelles se baš furiozno bacio na Google; sveukupno traže 6,7 milijardi eura i istražuju još jedan slučaj

EK je sada kompaniju kaznila s 4,3 milijarde eura, iz Googlea najavili žalbu

MOUNTAIN VIEW, CA - MAY 08: Google CEO Sundar Pichai delivers the keynote address at the Google I/O 2018 Conference at Shoreline Amphitheater on May 8, 2018 in Mountain View, California. Google's two day developer conference runs through Wednesday May 9.   Justin Sullivan/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Rat Europske komisije, odnosno Margrethe Vestager, povjerenice EK za tržišno natjecanje s tehnološkim gigantima se nastavlja i to pojačanom žestinom. Europska komisija je, naime, donijela odluku kojom se Google zbog iskorištavanja dominatnog položaja Androida, svog operativnog sustava za mobilne uređaje, kažnjava s 4,3 milijarde eura (pet milijuna dolara).

To je druga teška presuda protiv Googlea koji po mišljenju EK žestoko iskorištava svoj položaj globalnog giganta kako bi pravila igre promijenio na način koji odgovara njegovim poslovnim interesima.

U slučaju za koji je EK danas odredila golemu kaznu, američkoj firmi se na teret stavlja da je proizvođačima mobitela uvjetovala korištenje svog, globalnog operativnog sustava Android (koji pogoni osamdesetak posto smartfona u svijetu) i pristup trgovini s aplikacijama samo ako su na uređaje predinstalirali Googleov pretraživač (Google search) i internetski preglednik (Google Chrome).

Još par slučaja EK protiv Googlea

Iz američke firme su najavili žalbu, uz argument da je njihov rad proizveo izrazito kompetitivan eko-sustav na mobilnom tržištu. Bit će to druga žalba Googlea na kaznu EK zbog narušavanja tržišnog natjecanja. U lipnju prošle godine je, naime, EK kaznila Google s 2,42 milijarde eura, zbog favoriziranja svoje usluge za uspoređivanje cijena na internetu (Google Shopping). Taj slučaj je trenutno na odlučivanju na Europskom sudu, gdje će, izvjesno je, završiti i današnja kazna.

EK, međutim, nije još gotova s Googleom i njegovom praksom favoriziranja vlastitih servisa – treći slučaj koji je pokrenut ispituje je li američki gigant suradnju web stranicama uvjetovao time da najbolje plasiraju – Googleove oglase (ako vam se ovo čini praktički identično praksama nekih trgovačkih lanaca da naplaćuju bolja mjesta na policama – u pravu ste).

Europska komisija još je nekim američkim tehnološkim kompanijama posljednjih godina ispostavila pozamašne račune – Apple mora platiti Irskoj 13 milijardi dolara na ime povrata poreza (na što se žale i Apple i Dublin), a Facebook mora platiti 110 milijuna eura zbog davanja netočnih informacija predstavnicima regulatornih tijela.