Cijena nafte je ponovno skliznula. Tržište je pod pritiskom zbog manje potražnje

Barel na londonskom se tržištu spustio za 42 centa u odnosu na prošlo zatvaranje, na 42,30 dolara

An employee pumps petrol into a vehicle in Caracas where people are queueing at gas stations on August 17, 2018 for the uncertainty about the price and availability of gasoline from Monday on, when the new currency with five fewer zeros starts circulating in Venezuela. - President Nicolas Maduro announced on August 13 that Venezuela's dirt-cheap fuel will be available only to people with a special government aid card that the opposition has denounced as a tool for controlling people. People who want to keep benefiting from subsidized gas prices in this oil-rich nation must register their vehicles by Friday using the so-called "carnet de la patria," or fatherland card, which provides access to government assistance. (Photo by Federico PARRA / AFP)
FOTO: AFP

Cijene nafte u utorak su na svjetskim tržištima skliznule prema 42 dolara jer trgovce brine da bi nova ograničenja u SAD-u i Aziji mogla ugroziti oporavak globalne potražnje, i to baš kada se vodeći proizvođači spremaju povećati proizvodnju. Cijena barela sirove nafte na londonskom se tržištu tako spustila za 42 centa u odnosu na prethodno zatvaranje, na 42,30 dolara. Na američkom je bila niža 49 centi, kliznuvši na 39,61 dolar.

U Kaliforniji, najnapučenijoj američkoj saveznoj državi, u ponedjeljak su ponovno uvedena ograničenja, nakon što su isto već učinile neke druge države, poput Floride i Teksasa. Nova ograničenja također su uvele Azija i Australija, nabraja Reuters. Takav razvoj situacije potiče zabrinutost za globalne gospodarske izglede i globalnu potražnju za naftom.

Čekaju se vijesti iz OPEC-a

Za smjernice u vezi ponude nafte, tržišta pak s nestrpljenjem čekaju vijesti iz Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznika, o novoj razini smanjenja proizvodnje. OPEC-ov tehnički odbor sastaje se tokom dana a sutra odbor za monitoring OPEC+, podsjeća Reuters.

Prema važećem sprorazumu, proizvodnja će se još do kraja mjeseca smanjivati za rekordnih 9,7 milijuna barela dnevno a očekuje se da će OPEC+ dogovoriti da se od kolovoza do kraja godine smanjuje za 7,7 milijuna barela dnevno. Naftno tržište ide u smjeru uspostave ravnoteže budući da potražnja postupno raste, rekao je glavni tajnik OPEC-a u ponedjeljak.

Potražnja će pasti i u idućoj godini

U najnovijem mjesečnom izvješću OPEC procjenjuje da će globalna potražnja za naftom u idućoj godini porasti za rekordnih sedam milijuna barela dnevno ali da će i dalje biti slabija nego prije koronakrize. Od važnih vijesti za naftna tržišta izdvaja se ona o kineskom uvozu nafte u lipnju, koji je dosegnuo najviše dnevne i mjesečne razine, pokazuju danas objavljeni kineski podaci. Tržišta će za daljnje smjernice u vezi potrošnje goriva u utorak pratiti najnovije izvješće Američkog instituta za naftu (API), a u srijedu izvješće američke vlade.

Analitičari procjenjuju da će izvješća pokazati tjedni pad zaliha benzina za 900 tisuća barela a zaliha sirove nafte za 2,3 milijuna barela, pokazuju preliminarne procjene ekonomista iz Reutersove ankete. Odvojeno je OPEC na mrežnim stranicama objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak iznosila 43,38 dolara, što znači da je bila za osam centi niža u odnosu na prošli petak.