Nike dao 30 milijuna dolara mita za sponzorstvo brazilske reprezentacije

Posrednik u podmićivanju bila je marketinška tvrtka Traffic

Američki istražitelji ispituju što je i kako kompanija Nike plaćala u okviru svog povijesnog ugovora o sponzorstvu brazilske reprezentacije 1996. jer sumnjaju da je potplatio dužnosnike brazilske nogometne federacije, piše Wall Street Journal. Neimenovani izvor na koje se poziva američki list, tvrdi da Nike još nije gotova priča u okviru velike istrage američkog Ministarstva pravosuđa koja je rasturila vodstvo FIFA-e i prisilila šefa federacije Seppa Blattera na ostavku.

U optužnici o korupciji u FIFA-i, tvrtka se našla zbog 10-godišnjeg ugovora s Brazilom vrijednog 160 milijuna dolara. Sumnja se da su pored glavnog ugovora s Brazilskom nogometnom federacijom (CBF) potpisali i poseban ugovor s tvrtkom za sportski marketing Traffic, preko kojega su platili mito dužnosnicima CBF-a.

U optužnici nema nikakvih imena

Nike tvrdi da je etična kompanija i da se u optužnici nigdje ne navodi ime kompanije niti zaposlenika koji bi bili upleteni u kriminalne aktivnosti. “Surađujemo s istragom cijelo vrijeme i surađivat ćemo i dalje.” objavio je Nike. Izvor koji citira Wall Street Journal, pak, tvrdi da je kompanija iz optužnice upravo Nike. Pregovarači iz Nikea, Traffica i CBF-a u optužnici su navedeni kao “neoptuženi suučesnici”.

Krajem 90ih smatralo se da je Nike definitivno izgubio šanse u nogomet. Sponzorirati brazilsku reprezentaciju, svjetske šampione, bilo je presudno za njihov utjecaj u nogometu i vrlo su agresivno radili na njemu. Smatra da je taj ugovor bio prekretnica koja im je omogućila današnju ravnopravnu poziciju s Adidasom i značajno im podigao prihode u ključnom trenutku. Nike je naglo postao glavni sportski brend u Brazilu, zemlji koju nisu baš dobro razumjeli, piše WSJ.

Sumnjivi ugovor otkrila je brazilska revizija

O ugovoru se počelo raspravljati jo prije 15 godina, kad je brazilska državna revizija uočila nepravilnosti u Nikeovim uplatama Brazilskoj nogometnoj federaciji. Parlamentarna komisija otvorila je istragu. Ugovor je nalagao da Nike 10 godina na CBF-ov račun u Banco Real uplaćuje iznose u visini 5 do 20 milijuna dolara. Revizori su pronašli da je Nike ponekad preusmjeravao uplate na drugi račun iako je to prema ugovoru smio činiti isključivo na zahtjev CBF-a.

“Nekoliko bankovnih transakcija provedeno je izravno na taj račun umjesto da su triangulacijom prošli kroz banke, pa tražimo da se cilj tih uplata bolje objasni” napisali su tada revizori u izvještaju bez detalja o kakvim je uplatama i računima riječ.

Osnivač Traffica priznao je krivnju i surađuje

Parlamentarna istraga u Brazilu bavila se posebno uvjetima ugovora koji su Nikeu davali neobično velika prava na egzibicijskim utakmicama i određivanje izgleda igrača. Ispitivalo se i zašto je ugovor sklopljen preko posrednika. Tadašnji Nikeov direktor komunikacija u Brazilu Reynaldo “Ingo” Ostrovsky, svjedočio je 2001. da se Nike obradio tvrtki Traffic jer je znao da ona ima prava na marketing brazilske reprezentacije. Na pitanje koliko je Nike morao platiti Traficu za prava kod CBF-a, odgovorio je: “Iz ugovora je jasno da Trafficu nismo platii ništa. Ugovor određuje da će se plaćanje, ako ga bude, odviti između CBF-a i Traffica. Mi nismo s Trafficom ništa dogovarali oko novca.”

Iako je Nike ugovorio da će plaćati izravno CBF-u a federacija zatim Trafficu, američki istražitelji tvrde da su tri dana nakon potpisivanja ugovora potpisali poseban ugovor s Trafficom o dodatnim naknadama za marketinške usluge i na temelju toga im isplatili 30 milijuna dolara, koje je Traffic dao dužnosnicima CBF-a. Traffic na svojim internetskim stranicama tvrdi da su istražitelji izveli zaključak iz nepotpunih informacija. Osnivač kompanije José Hawilla u istrazi je priznao da je kriv za pranje novca i prijevaru i surađuje s istražiteljima.