Deutsche Bank dosta je ozbiljno napao monetarnu politiku ECB-a. Ukratko, kaže da je potpuno kriva

Izvršni direktor je javno prozvao predsjednika ECB-a Marija Draghija

ECB President Mario Draghi attends a press conference in Frankfurt am Main, on October 20, 2016.
European Central Bank chief Mario Draghi on Thursday said the governing council "didn't discuss" winding down its massive bond purchases, after a report that an end may be in sight spooked investors earlier this month / AFP PHOTO / dpa / Frank Rumpenhorst / Germany OUT
FOTO: AFP

Iskazivanje nezadovoljstva monetarnom politikom Europske centralne banke (ECB) u financijskim središtima u Frankfurtu postalo je svakodnevica. Financijski krugovi sve su nezadovoljniji održavanjem politike niske kamatne stope, strogog nadzora i nedostatka obveznica raspoloživih za kupnju,

Opisano nezadovoljstvo jučer je naglas, odnosno napismeno, iznio David Folkerts-Landau, izvršni direktor Deutsche Banke, u bilješci pod nazivom The Dark Side of QE (u prijevodu: Mračna strana programa kvantitavnog popuštanja) u kojoj je dosta žestoko napao ECB, javlja Bloomberg.

Samohvala ECB-a sve se više čini neopravdanom

“Dok si europski centralni bankari međusobno čestitaju zbog dalekosežnosti i originalnosti monetarne politike od 2012. godine, ta samohvala se sve više i više čini neopravdanom”, piše Folkerts-Landau.

“Stvarnost je takva da od slavnog “pod svaku cijenu” govora predsjednika ECB-a Marija Draghija 2012. godine, eurozona bilježi jedva ikakav gospodarski rast, najgoru situaciju na tržištu rada u usporedbi s industrijskim zemljama, neodržive dugove i inflaciju daleko ispod cilja koji je odredila sama ECB”, piše Folkerts-Landau.

Analizu zaključuje rečenicom: “ECB je zapela… između nepovoljne ravnoteže između niskog rasta, visoke nezaposlenosti i nula momentuma za provođenje strukturalnih reformi na jednoj strani i rastućih rizika za bilance država s druge strane.”

Veza između monetarne politike i reformi

Šef Deutsche Bank sastavio je naime, listu grijeha ECB-ovog programa kvantitativnog popuštanja vrijednog 80 milijardi eura mjesečno koji je, da ne zaboravimo, do sada ostvario cilj sprečavanja spiralne deflacije u eurozoni: “Cijene obveznica izgubile su svoju funkciju signaliziranja stanja ekonomije, nacionalne bilance su u riziku od preopterećenosti dugovima, štednja se penalizira, te dolazi do napuhivanja novih vrijednosnih balona u raznim vrstama imovine.”

U analizi, Folkerts-Landau upozorava na uzročno posljedičnu vezu između politike monetarnog popuštanja ECB-a i usporavanja ekonomskih reformi u eurozoni. Tezu potkrijepljuje podacima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

Prema njihovom istraživanju o provođenju strukturnih reformi, države eurozone s deficitima poput Francuske, Estonije, Grčke, Irske, Italije, Portugala, Slovačke i Španjolske su na području provođenja reformi bile znatno angažiranije 2011. i 2012. godine nego lani.

Pomaganje kriznim zemljama eurozone

U izvješću OECD-a, navodi se kako je u prvoj fazi europske dužničke krize odgovornost za provođenje reformi bila na znatno višoj razini u državama koje su se nalazile u teškim okolnostima, iako je ta korelacija u posljednje vrijeme oslabila. OECD upozorava na opasnost interpretacije podataka o promjenama na godišnjoj razini, napominjući da za rezultate određenih ekonomskih mjera treba pričekati i nekoliko godina.

Ipak, Folkerts-Landau je donio zaključak koji OECD nije donio. Konkretno, Folkerts-Landau tvrdi da su glavni razlog za usporavanje strukturalnih reformi mnogo bolji uvjeti koje imaju zemlje s deficitima na tržištima obveznica nakon što je ECB 2012. godine uveo OMT (Outright Monetary Transactions) program.

Riječ je o odluci ECB-a da se kriznim zemljama eurozone u slučaju nužde pomogne neograničenom kupnjom državnih obveznica. “To je istanjilo prinose na obveznice i potrebu za provođenjem reformi”, ustvrdio je.

Rizik od još neodgovornijeg ponašanja

Svaka inicijativa za provođenjem reformi je iščeznula zbog jamstva da svaka zemlja koja se nađe u neprilici može računati na OMT, piše Folkerts-Landau. Međutim, treba napomenuti, piše Bloomberg, da Folkerts-Landau pritom ne navodi da je Italija primjerice u međuvremenu provela reforme na tržištu rada.

Na kraju analize, Folkerts-Landau ponavlja glavnu kritiku koju Njemačka upućuje politici ECB-a, odnosno da takva monetarna politika predstavlja “moralni hazard”. Drugim riječima, Folkerts-Landau ističe da “ako je centralna banka spremna uskočiti kada je god potrebno, stvara se rizik od još neodgovornijeg ponašanja u budućnosti.”