Doznajemo: Pokojni vlasnik Vindije i dalje ima 95 posto dionica, zapela je podjela imovine koja vrijedi milijarde

Obitelj pokojnog Dragutina Drka još nije raspodijelila nasljedstvo, to je veliki problem za male dioničare

18.06.2019., Zagreb- Direktor i vlasnik Vindije Dragutin Drk.
Photo: Sandra Simunovic/PIXSELL
FOTO: Sandra Simunovic/PIXSELL

Vindiju, jednu od najvećih prehrambenih kompanija u Hrvatskoj, početkom veljače ove godine uzdrmala je smrt dugogodišnjeg direktora i vlasnika Dragutina Drka. Drk je Vindiju vodio preko 50 godina, a osim toga bio je i većinski vlasnik, s preko 95 posto dionica.

Nakon Drkove smrti formirana je nova, višečlana Uprava. Predsjednikom postaje Nenad Klepač, koji je do tada bio član Uprave Koke, također iz sustava Vindije. Klepač je slovio za jednog od najbližih Drkovih suradnika, tako da njegovo imenovanje zapravo i nije bilo iznenađenje.

U Upravu Vindije ulaze kćeri i zetovi Dragutina Drka

Uz Klepača u Upravu su ušle i Drkove kćeri i zetovi, Tamara Drk Vojnović, Saša Vojnović, Dubravka Drk Mravlinčić i Alan Mravlinčić, koji su i ranije bili na rukovodećim funkcijama u Vindiji.

Nova Uprava do sada još nije sazvala Skupštinu dioničara. Niz godina praksa je bila da se dioničarima pozivi šalju u svibnju, a da se Skupština održi u lipnju, ali ove godine to je izostalo. Za odgovor na pitanje zašto još nije sazvana Skupština dioničara, dovoljno je pogledati u depozitorij Središnjeg klirinško-depozitarnog društva.

Pokojni Drk još je uvijek upisan kao vlasnik dionica

Naime, pokojni Dragutin Drk i dalje se vodi kao vlasnik dionica, što znači da ostavinska rasprava još nije završena, da se pojavio problem oko podjele vrlo vrijedne imovine. Vrijednost Vindije, prema grubim procjenama, kreće se između pet i sedam milijardi kuna.

Najveći dioničar Vindije trebala bi postati Božena Drk, kojoj već sada, kao supruzi pripada polovica ukupne imovine, pa tako i oko 48 posto dionica Vindije, dok se ostatak dijeli između nje, kćeri Tamare Drk Vojnović i Dubravke Drk Mravlinčić te Nenada Drka, sina Dragutina Drka iz prvog braka.

Još uvijek se ne zna kada će se održati Skupština dioničara

Za male dioničare, koji drže 4,3 posto dionica, problem može predstavljati to što cijela stvar oko raspodijele nasljedstva može potrajati, a do tada nije moguće sazvati Skupštinu dioničara. Božena Drk i ostali nasljednici ne mogu se pojaviti na Skupštini i glasati, jer nisu upisani u knjigu dioničara.

Poslali smo pitanje Upravi Vindije, o razlozima nesazivanja Skupštine dioničara, na što su nam odgovorili da će o sazivanju i datumu održavanja Skupštine svi dioničari biti u skladu sa Zakonom i internim aktima društva pravovremeno obaviješteni.

Posebno je zanimljivo odgovor na pitanje zašto je pokojni gospodin Drk još uvijek upisan kao vlasnik dionica Vindije. Kažu da “društvo ne raspolaže informacijama o tijeku upisa dioničara” ali da “pretpostavljaju da ne postoji pravna osnova” iako u Upravi sjede Drkove kćeri, koje su, naravno, nasljednice.

“Vezano uz pitanje o pojašnjenju zašto je u depozitoriju Središnjeg klirinško-depozitarnog društva pok. Dragutin Drk još uvijek upisan kao većinski imatelj dionica društva Vindija d.d., napominjemo da društvo ne raspolaže informacijama o tijeku upisa dioničara. Pretpostavljamo kako u konkretnom slučaju još uvijek ne postoji pravna osnova, odnosno pravomoćno rješenje o nasljeđivanju koje je potrebno za upis njegovih nasljednika”, stoji u odgovoru na pitanje upućeno Upravi Vindije.

Vindija je veći dio dobiti zadržavala

Skupština koja bi se trebala održati nakon smrti Dragutina Drka posebno je važna za male dioničare, koji su godinama bili, što se tiče isplate dividende, u nepovoljnom položaju. Drk je s obzirom na to da je držao preko 95 posto dionica, imao apsolutnu dominaciju na Skupštini, a vodio je politiku isplate prilično niskih dividendi. Na primjer, dobit Vindije je 2019. iznosila 20,2 milijuna kuna, ali je odlučeno da se kao dividenda isplati samo 2,4 milijuna kuna, dok ostatak od 17,8 milijuna ide u zadržanu dobit.

Kako je vidljivo iz javno dostupnih podataka, u razdoblju od 2008. do 2019. oko 233 milijuna kuna ostalo je u Vindiji, kao zadržana dobit, dok je kao dividenda isplaćeno oko 30 milijuna kuna.

Dragutin Drk je imao pravo na posebnu dividendu

Osim toga, Dragutin Drk si je u Statutu kompanije osigurao i nešto što nije baš uobičajeno, a oni to se nazivaju “posebna dividenda”. Člankom 53. Statuta Vindije predviđeno je da “dioničaru koji je ujedno i član Uprave”, a to je desetljećima bio Drk, “pripada poseban dio dividende uz dividendu prema nominalnom iznosu dionica”, koja iznosi 10 posto neto dobiti.

Da bi se politika dividendi zaista mogla promijeniti sugeriraju i događaji u Koki. Poslovni dnevnik danas je izvijestio da je Vindija, koja s preko 95 posto dionica, većinski dioničar Koke, popustila zahtjevima malih dioničara te će nakon dvadeset godina prvi puta dobiti dividendu. Bit će im isplaćeno 10 kuna po dionici.