Zašto svi pričaju da će Now on Tap promijeniti budućnost Googlea

Novi alat nudi rezultate pretraživanja unutar aplikacija i povezuje ih

Google je u četvrtak sa svoje konferencije u San Franciscu poručio da vraća dominaciju u pretraživanju. Čini se da su konačno našli odgovor, i to genijalan odgovor, na probleme koje im stvara nalet mobilnih aplikacija.

Internet sve više pretražujemo unutar aplikacija, što slabi Googleov temeljni proizvod – pretraživač. Na webu se sinoć stvorio dosta jak konsenzus da je nova usluga na Androidu prava bomba, i znak da Google nema namjeru odustati od vlasništva nad našim navikama i interesima na internetu.

Kontekstualizirano pretraživanje unutar aplikacija

Nazvan Now on Tap, novi Googleov adut je unaprijeđena verzija Androidova notifikacijskog centra fokusiranog na korisnikov život i interese. Ideja je da Now on Tap radi u pozadini svih aplikacija i omogućava kontekstualizirano pretraživanje iz njih. Dok, primjerice, slušate glazbu na svom streaming servisu, Google vam unutar aplikacije može servirati sve o autoru, a dok pričate o novom restoranu na WhatsAppu, Google će u aplikaciju povući sve što želite znati o njemu i dodati linkove za rezervaciju.

Developeri neće morati ništa mijenjati u softveru

Najbolja stvar je, piše Bloomberg, što developeri neće ništa morati mijenjati u postojećem softveru. Now on Tap će, rečeno je na prezentaciji, naprosto ulijetati u svaku aplikaciju i isporučivati rezultate pretraživanja koje korisnik želi. Praktički će se ponašati kao dio operativnog sustava.

Dva su razloga zbog kojih se Now on Tap smatra strahovito važnim potezom Googlea. Prvi je da zaista vraća Google u poziciju “digitalnog ljepila” koje spaja sve na internetu. Internet, ako baš hoćemo, svoj procvat uvelike može zahvaliti Googleovim mogućnostima praćenja, organizacije i razumijevanja fragmenata informacija a sada će korisnici Androida to dobiti na svakoj aplikaciji. Umjesto da ih ograničava, Google će koristeći jezik aplikacija vratiti dominaciju u pretraživanju.

 

 

Google želi povezivati aplikacije međusobno

Drugi razlog je što Now on Tap pokazuje kako Google može povezivati aplikacije međusobno, kao neka vrsta neutralne podloge na kojoj se odvija interakcija. To bi moglo dubinski promijeniti način na koji koristimo mobilne uređaje.

https://twitter.com/chriswelch/status/603983316774219776

Sada alati operativnih sustava omogućavaju aplikacijama da međusobno komuniciraju prema pravilima koja određuju proizvođači tih operativnih sustava, a ne developeri. Now on Tap, tvrde u Googleu, želi preuzeti brigu za prepoznavanje i komunikaciju osnovnih funkcija aplikacija, predviđati što biste htjeli raditi s njima i ispunjavati te želje.

Ne treba zanemariti ni činjenicu da nema šanse da takav servis dođe na Appleov iOS jer je on zatvoren operativni sustav, ali prije nego to pretvori u prednost, Google će morati dokazati da Now on Tap besprijekorno radi. Bude li onakav kako je izgledao na prezentaciji, čekaju nas zanimljivi dani.