Financijski lideri G20 sastali su se u Ankari, a ovo je 5 važnih zaključaka

Neće biti rata valuta, od Kine traže veću transparentnost

FOTO: AFP

U subotu je u Ankari održan sastanak ministara financija i guvernera središnjih banaka najjačih svjetskih ekonomije, članica skupine G20. Riječ je o prvom takvom sastanku nakon što se na svjetska tržišta koja strahuju od nove svjetske financijske krize dok se još pokušavaju oporaviti od one iz 2008.

Razlog nervozi su usporavanje kineskog gospodarskog rasta, rekordno nisk ecijene sirovina, ponajprije nafte i očekivanje da će središnje banke jednom ostati bez alata agresivne monetarne politike kojom pokušavaju ojačati oporavak. Izjave ljudi koji odlučuju o svjetskim financijama u takvom su povišenom stanju važan signal. Evo što su zaključili u Ankari.

1. Jeftini novac neće riješiti problem

Svjetski financijski lideri složili su se da pretjerano oslanjanje na jeftini novac kao posljedicu stimulativnih mjera srediišnjih banaka, neće dovesti do uravnoteženog gospodarskog rasta i rasta gospodarske aktivnosti. Kamatne stope prije ili kasnije moraju rasti.

2. Za pravi rast nužne su strukturne reforme

Vlade članica G20 moraju se fokusirati na ono što same mogu napraviti da ojačaju rast, a to su za većinu strukturne reforme. Britanski ministar financija George Osborne za Reuters je izjavio: “Mislim da se svi slažemo kako uz vrlo povoljnu moentarnu politiku trebamo stvarne strukturne reforme.”

3. Kamate treba dizati gdje se može, unatoč Kini

U završnom dokumentu sa sastanka ministri financija i guverneri ne slažu se da će zbog usporavanja tržišta u nastajanju dizanja kamatnih stopa u najjačim gospodarstvima poput američkog biti opasno za rast. “Primjećujemo da će u skladu s poboljšavanjem pokazatelja monetarna politika u naprednijim gospodarstvima postati restriktivnija”, stoji u zajedničkoj izjavi.

4. Bit će transparentni, isto očekuju od Kine

Sve brine bijeg kapitala iz tržišta u nastajanju u sigurnija okruženja poput američkog, a posebno sada kad su vidjeli koliko su ulagači nervozni zbog usporavanja drugog najvećeg svjetskog gospodarstva – Kine.

Ministri financija i guverneri izjavili su da će biti oprezni u odlukama o financijskoj i monetarnoj politici kako ne bi povećali nestabilnost. Tvrde da treba izbjegavati svaki iznenadan ili pretjeran potez. “Pažljivo ćemo odmjeravati svoje poteze i jasno ih komunicirati, posebno kada je riječ o velikim odlukama o monetarnoj politici. Želimo izbjeći prelijevanja nestabilnosti, ublažiti neisgurnosti i promicati transparentnost.”

5. Neće biti rata valuta

U zaključcima sa sastanka neizravno se spominje odluka kineske vlade da u kolovozu devalvira nacionalnu valutu yuan, što neki u G20 vide prije kao pokušaj uvođenja tržišno formiranog tečaja u Kini nego potez za jačanje izvoza. “Ponavljamo da ćemo se i dalje zalagati za sustave formiranja valutnih tečajeva na tržišnim osnovama i izbjegavanje trajnijih neusklađenosti tečaja. Suzdržat ćemo se od kompetititivnih devalvacija i oduprijeti svim oblicima protekcionizma.”