Kina pušta lavinu novca na na tržište, oslobađa se 200 milijardi dolara dodatnih sredstava

Rast se usporava, građevina se zamrzava a većina novca ulaže se u dionice na burzama

Prava financijska zagonetka zaokupila je ovih dana kineske političare. Gospodarski rast ne događa se željenom brzinom i uzrokuje promjene u monetarnoj politici s rizikom da se novac preusmjerava na burze. Zbog toga se središnja banka i sigurnosni regulatori odlučuju na mjere predostrožnosti. U nedjelju je kineska središnja banka oslobodila oko 200 milijardi dolara sredstava za podizanje gospodarstva. Znak je to da je ekonomski rast sporiji, nego što to kinesko vodstvo očekuje.

Kineska narodna banka djelovala je samo dva dana nakon što su regulatori ograničili izvore financiranja novih marži – ili kupnju dionica na burzi. U zadnjih se 12 mjeseci šangajski glavni indeks više nego udvostručio, potaknut priljevom novih neiskusnih ulagača i rasta razine zaduživanja dionicama.

Drugo rezanje stope obvezne pričuve

Nove bi odredbe mogle pomoći novac preusmjeriti u produktivne gospodarske sektore, a istodobno smanjiti mogućnost da se taj novac dalje ulaže u burze. Ovaj potez kineske središnje banke drugo je rezanje stope obvezne pričuve za banke, odnosno iznosa depozita koji se mora održavati umjesto posuđivati od veljače.

Omjer za najveće banke smanjen je za jedan postotni bod i sad iznosi 18,5 posto, što je najveći takav pad u sedam godina. Središnja je banka također dva puta od studenoga smanjila referentne kamatne stope. Nositelji gospodarske politike reagiraju na usporavanje gospodarstva. Brojke koje su objavljene prošlog tjedna pokazuju da je rast usporen na 7 posto u prvom tromjesečju, što je najsporiji tempo u šest godina.

Očekivan potez

“Ovaj je potez bio očekivan, ako se uzmu u obzir podaci objavljeni prošli tjedan”, kazao je Qu Hongbin, ekonomist HSBC-a u Hong Kongu. “Međutim, visina reza, najvećeg od studenog 2008., signalizira pojačanu zabrinutost Pekinga zbog usporavanja rasta”, dodao je. Qu je izračunao da bi ovakav potez mogao osloboditi 1,2 trilijuna juana, odnosno oko 200 milijardi dolara za novo kreditiranje.

Rez, pak, ne znači automatski nove kredite. Kineske su banke, zbog usporenoga gospodarskog rasta, pojačale oprez pri davanju kredita malim ili rizičnijim klijentima, piše The New York Times. I njihova je profitabilnost također pod pritiskom Pekinga, koji je u financijski plan oporavka uključio i korake koji vode punoj liberalizaciji kamatne stope.

Očekuju se agresivnije mjere

Većina ekonomskih analitičara očekuje da će Kina narednih mjeseci napraviti daljnje smanjenje pričuve za banke i referentne kamatne stope. S druge strane, i dalje ostaje sumnja hoće li ti potezi osigurati službeni cilj od oko 7 posto rasta za cijelu godinu.

Analitičari Goldman Sachsa napisali su kako u Kini raste skepticizam o sposobnosti vlade da potakne gospodarski oporavak, kao što je to činila u prošlosti. “Nova smanjenja stope i niži troškovi zaduživanja posljednjih tjedana označavajunovu fazu u donosenju odluka s agresivnijim stavom”, pišu analitičari. “Verujemo da će i druge popustljive mjere uskoro postati agresivnije”, zaključuju u Goldman Sachsu.