Golemi dijamant od 101 karata prodan je na aukciji za 12,3 milijuna dolara. Kupac ga je platio u kriptovalutama

Postignut je rekordan iznos za kupnju nekog dragog kamenja kriptovalutom

FOTO: sothebys/Instagram

Tajanstveni kupac kupio je masivan, izuzetno rijedak dijamant od 101,38 karata na aukciji kuće Sotheby’s za 12.3 milijuna dolara, plativši ga kriptovalutom, javlja CBS News. Sotheby’s Hong Kong najavio je prošloga mjeseca da će prihvaćati ponude za čudesan dragi kamen, oblika kruške, u kriptovalutama, Bitcoinima i Ethereumu, uz tradicionalne načine plaćanja.

Aukcijska kuća nije precizirala koja je kriptovaluta korištena za kupnju dijamanta ali su kazali da niti jedan drugi fizički objekt s procjenom koja se približava svoti od 10 do 15 milijuna dolara nikada nije javno ponuđen za kupnju kriptovalutom.

Drugi najveći dijamant u obliku kruške ikad prodan

Dijamant, nazvan “Ključ 10138”, prodan je anonimnom privatnom kolekcionaru, a iz kuće Sotheby’s kažu da je to drugi po veličini dijamant u obliku kruške ikada prodan, nazivajući prodaju prekretnicom u usvajanju kriptovaluta na aukcijama.

Objašnjavajući ime dijamanta iz Sotheby’s kažu da su “povijesno su ključevi poput dijamanata bili simboli moći i slobode koja s njima dolazi. Sada su ključevi digitalne vrste presudni za funkcioniranje kripto valute”. Dijamant je klasificiran kao “boja D”, što je najviša ocjena za bijele dijamante, kao i najviša ocjena za čistoću jer je interno i eksterno provjeren kao besprijekoran. Aukcijska kuća priopćila je da je dijamant samo jedan od 10 takve kvalitete i veličine koji je ikada bio na aukciji.

Umjetnost i kriptovalute se isprepliću u NFT-ovima

Svijet umjetnosti i svijet digitalnih valuta usko su se isprepleli posljednjih mjeseci jer su aukcijske kuće počele prodavati NFT (non-fungible tokens) internetskim ponuđačima. NFT pomama može se pripisati aukcijskoj kući Christie’s koja je u ožujku prodala NFT kojeg je izradio umjetnik Beeple za 69 milijuna dolara.

NFT je digitalno sredstvo koje predstavlja stvarne predmete kao umjetnička djela, glazba, videozapisi, igre. Kupuju se i prodaju na internetu, često se plaća kriptovalutom, a kodirani su istim temeljnim softverom kao većina kriptovaluta. Postali su nevjerojatno popularan način prodaje umjetničkih djela. Od studenoga 2017. godine, na NFT je potrošeno 174 milijuna dolara, piše Forbes. U svibnju je Sotheby’s usko surađivao s Coinbase na prihvaćanju kriptovaluta kao plaćanja za umjetnička djela pa je tako Banksyjevo djelo prodano za 12.9 milijuna dolara.