Na neku foru je ovaj spektakularni dijamant bio skrivan 300 godina od javnosti; sad ide na aukciju

Farnese Blue je 6,16 karatni, sivo-plavi dijamant koji bi mogao biti prodan za 5 milijuna dolara

FOTO: © Sotheby's

Jedan, vrlo vrijedan dijamant, po prvi će puta u svojoj tristo godina dugoj povijesti biti prodan. Kako piše mining.com, 6,16 karatni, tamno sivo-plavi Farnese Blue dijamant koji dolazi iz Indije, iskopan je davno kad je Britanija, u osamnaestom stoljeću, brutalno i krvavo kolonizirala taj potkontinent.

Dijamant potječe iz rudnika Golconda koji je izvor mnogih poznatih indijskih dijamanata koji su završili u rukama bogatih Europljana, kao i čuveni Hope dijamant kojeg je francuski trgovac Jean Baptiste Tavernier prodao kralju Francuske Luju XIV, 1668. godine.

Povijest čuvenog dijamanta Hope

Nakon giljotine Luja XIV i njegove žene Antoanete, dijamant Hope je ukraden. Vjeruje se da ga je posjedovao engleski kralj Georg V, a poslije njegove smrti 1830. prodan je, privatnim kanalima, da plati njegove enormne dugove. Kupio ga je Henry Filip Hope po kojem je dobio ime. Prelazio je s koljena na koljeno u obitelji Hope da bi na koncu njime bili plaćeni obiteljski dugovi. Kupio ga je londonski trgovac i prodao firmi Joseph Frankels i sinovi, iz New Yorka. Konačno, 1909, kupio ga je Cartier i prodao nasljednici rudnika, Evalyn Walsh McLean.

Bogata nasljednica imala je puno nesreća u životu, sin joj je poginuo u prometnoj nesreći, kćer se predozirala, muž joj je umro u sanatoriju, obitelj je zbog bankrota morala prodati svoje novine The Washington Post. Nakon smrti gospođe McLean, draguljar Harry Winston kupio je cijelu njezinu kolekciju dragulja. Godine 1958. Winston je dijamant Hope, vrijednosti oko četvrt milijarde dolara, poklonio Smithsonian muzeju u Washingtonu gdje je još uvijek.

Od 3,69 do 5,27 milijuna dolara

Prelijepi dijamant Farnese Blue, o čijem se putu ne zna još puno, prvo je stigao u ruke Talijanke Elisabeth Farnese, kraljice Španjolske kao poklon povodom njezina braka sa španjolskim kraljem Filipom V, kaže CNN. Dijamant je lutao između Španjolske, Francuske, Italije i Australije oko 300 godina, uvijek boraveći u rodbinski povezanim europskim kraljevskim obiteljima. Prema aukcijskoj kući Sotheby’s, koja će obaviti prodaju 15. svibnja, većinu vremena dijamant je bio tajno zaključan u kraljevskom kovčegu.

Osim srodnika kraljevske obitelji i obiteljskih zlatara, nitko drugi nije znao za njegovo postojanje, kažu iz Sotheby’sa. Kao što je čest slučaj, nije uopće jasno tko trenutno posjeduje dijamant i tko će profitirati od prodaje. Aukcijska kuća kaže da je kamen vrijedan od 3,69 do 5,27 milijuna dolara, iako ne bi bilo čudno da cijena na aukciji znatno naraste, piše Livescience.