Gomilaju se pravni problemi zloglasnog CEO-a Martina Shkrelija, sada ga je tužio i Wu Tang Clan

Optužnici za prijevaru dodana je tužba za kršenje autorskih prava

NEW YORK, NY - DECEMBER 17: Martin Shkreli (C), CEO of Turing Pharmaceutical, is brought out of 26 Federal Plaza by law enforcement officials after being arrested for securities fraud on December 17, 2015 in New York City. Shkreli gained notoriety earlier this year for raising the price of Daraprim, a medicine used to treat the parasitic condition of toxoplasmosis, from $13.50 to $750 though the arrest that happened early this morning does not involve that price hike.   Andrew Burton/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Posljednja u nizu optužnica protiv Martija Shkrelija je tužba za kršenje autorskih prava povezanim s kupnjom 2 milijuna dolara vrijednog albuma hip hop skupine Wu Tang Clan.

Shkreli je kupio jedini proizvedeni primjerak albuma Once Upon a Time in Shaolin, a kasnije se hvalio da ga uopće nema namjeru preslušati. Pakiranje albuma osim 31 pjesama na 2CD-a (koje nitko osim Shkrelija i Wu Tangovaca nitko nije čuo) uključuje knjigu na 174 stranice s nizom tekstova, fotografija i crteža. U knjizi su portreti članova Wu Tang Clana koje potpisuje njujorški umjetnik James Koza.

Umjetničko djelo hip hop kulture u pogrešnim rukama

Album Wu Tanga Once upon a time in Shaolin zamišljen je kao ekskluzivno umjetničko djelo hip hop kulture. Stvaranje albuma trajalo je šest godina,a prodan je anonimnom najboljem ponuđaču na nadmetanju u organizaciji aukcijske kuće Paddle8 2015. godine. Kasnije je otkriveno da je privatni kolekcionar koji je kupio album upravo kontraverzni Martin Shkreli.

Nakon izbijanja skandala s povećanjem cijene lijeka Daraprim, frontmen Wu Tanga RZA izašao je u javnost i objasnio da je prodaja albuma dogovorena prije izbijanja skandala te istaknuo da je grupa, nakon što su saznali identitet kupca, donirala veliki dio zarađenog novca u dobrotvorne svrhe.

Ozloglašeni Shkreli je u intervjuu za Vice objavljenom krajem siječnja, osim što je s novinarkom odigrao partiju šaha, omogućio uvid i objavu crteža iz Wu Tang knjige. Upravo je objava materijala bila povod za tužbu koju je podignuo autor James Koza zbog toga što nije dao pristanak za reproduciranje materijala iz knjige.

Na Martina Shkrelija se zbog dizanja cijene Daraprima za više od 5,000 posto obrušio i član Wu Tanga Ghostface Killah u videu u trajanju od 11 minuta u kojemu ga, između ostalog, naziva lažnim Petrom Panom i prevarantom.

Kontraverzna karijera u farmaciji

Skhreli je u središte pažnje javnosti došao prošle jeseni, jer je odmah nakon kupnje farmaceutske tvrtke Turing Pharmaceuticals podigao cijenu lijeka Daraprim koji se između ostalog propisuje i za liječenje oboljelih od AIDS-a s 13,5 na 750 dolara.

Na potez koji je izazvao javno zgražanje regirali su i vodeći američki političari i kandidati na predsjedničkim izborima, pa je Bernie Sanders odmah vratio donaciju koju je od Shkrelija dobio za kampanju, Hillary Clinton je ponašanje tvrtke okarakterizirala kao “nečuveno”, a Donald Trump Shkrelija je prozvao “razmaženim derištem”.

Saslušanje je mnoge ostavilo bez teksta

Martin Shkreli je uhićen pod optužbom prijevare koja se odnosi na slučaj s farmaceutskom kućom Retrophin u kojoj je Shkreli obnašao dužnost izvršnog direktora. Optužen je na izvlačenje 11 milijuna dolara u gotovini i dionicama iz kompanije kako bi nakon niza loših poslovnih poteza isplatio nezadovoljne klijente. Na nedavno održanom saslučanju pred Kongresom, Shkreli se pozvao na peti amandman, a njegovo prilično osebujno ponašanje pred američkim Kongresom mnoge je ostavilo bez riječi.