Google je opet pod istragom u Americi, ovoga puta zbog monopola na Androidima

Američki regulatori tvrde da Google na toj platformi diskriminira konkurente

FOTO: Google

Google se ponovno našao pod istragom američkih antitrustovskih regulatora, javlja Bloomberg.

Prema informacijama dobivenim iz anonimnih izvora, Federalna trgovinska komisija (FTC) navodno je dogovorila suradnju s Ministarstvom pravosuđa u provođenju istrage o poslovanju Androida. Dužnosnici FTC-a navodno su već obavili razgovore s predstavnicima kompanije, koji tvrde da Google daje prioritet vlastitim servisima na Androidovoj platformi i istovremeno ograničava ostale, tvrde Bloombergovi izvori.

Istraga je u ranoj fazi i mogla bi opet završiti bez podizanja optužnice protiv Googlea. No i unatoč tome, jedna od najvećih američkih kompanija ponovno je postala predmet interesa regulatornih tijela. Prije dvije godine, zatvorena je istraga Googleove tražilice zbog namještanja rezultata pretraživanja, a neke tehnološke kompanije su zbog načina na koji je istraga vođena postale prilično sumnjičave u stvarnu volju agencije da istraga rezultira optužnicom, piše Bloomberg.

Istraga u EU traje godinama

Istrage protiv internetskog giganta u Europskoj uniji, na temelju pritužbi koje su uputile tvrtke poput Microsofta, Expedije i Nokije, traju već godinama, no nije poznato u kojoj mjeri Europa i SAD surađuju u provođenju istrage.

“Androidova platforma povezuje nekoliko Googleovih proizvoda, uključujući tražilicu, karte i slično, a takva praksa mogla bi predstavljati kršenje antitrustovskih zakona ako tvrtka koja dominira tržištem s proizvodom koji korisnici trebaju prisiljava korisnike da kupuju komplementarni proizvod ili uslugu”, kaže Harry First, profesor prava s Sveučilišta u New Yorku. “Pitanje za Android jest imaju li doista dovoljno moći na tržištu, pogotovo s obzirom da na svijetu postoje i drugi mobilni operativni sustavi”, kaže First.

Naime, upravo zbog prakse povezivanja različitih aplikacija istog proizvođača, u ovom slučaju Gmail i Google Maps, drugi proizvođači se bune radi stavljanja u neravnopravan položaj njihovih proizvoda, primjerice Microsoft Outlooka ili Nokia Here karata.