Googleova katastrofa: 'Naša najveća investicija u budućnost nalazi se pred raspadom zbog jednog luđaka'

Nestov direktor legenda je Silicijske doline, no u Nestu ga doživljavaju kao diktatora

Nest, najveća Googleova investicija u budućnost interneta, na rubu je kraha. Medijski izvještaju najavljuju prilično gadne financijske, kadrovske i strateške probleme za tvrtku koju su analitičari još prije nekoliko mjeseci nazivali najperspektivnijom u Silicijskoj dolini.

Nest, tvrtka koju je osnovao Tony Fadell, nekad ključni čovjek Appleova iPod tima, proizvodi pametne termostate i druge kućanske uređaje. Nest je namjeravao proizvesti liniju međusobno umreženih kućanskih aparata jednostavnih za korištenje, neprekidno spojenih na internet za lakšu komunikaciju i upravljanje.

Utjecajni sajt The Information prije nekoliko je tjedana objavio izvještaj po kojem je Nest u potpunom kaosu, s niskim moralom, dok je u projektiranju i proizvodnji novih proizvoda došlo do ozbiljnog zastoja. Većina je krivnje svaljena na Fadella i njegov temperamentan stil upravljanja. S obzirom na Fadellovo iskustvo u Appleu i Nestov fokus na kvalitetan hardver, novinari i analitičari Nest su prozivali novim Appleom.

Impresionirani Google

Prvi proizvod, “Nestov termostat koji uči”, dobio je sjajne kritike 2011. kada se pojavio u trgovinama. Zatim je 2013. Nest svojoj seriji proizvoda dodao i detektor dima. Google je bio toliko impresioniran ovom tvrtkom da je 2014. za nju platio 3,2 milijarde dolara (21 milijardu kuna), kako bi si osigurao startni položaj u tek nastajućem tržištu umreženih kućanskih pomagala, poznatog pod nazivom “internet stvari”.

Novi izvještaji i slabi financijski rezultati tvrtke Nest, Googleove oklade od 3,2 milijarde dolara na budućnost interneta i kućanskih aparata, upućuju na dramatične probleme u firmi

Nest je u međuvremenu završio u ozbiljnim problemima. Te iste 2014. kupio je Dropcam, a sljedeće je godine preimenovao njihovu najpoznatiju sigurnosnu kameru u Nest Cam. Nest nije stvorio niti jedan novi hardverski proizvod, a 2015. godine ostvario je 340 milijuna dolara prihoda. Što je daleko ispod predviđanja Wall Streeta, koja su se kretala između 400 i 672 milijuna dolara.

Uza sve to, aranžmanu koji Nestu jamči operativne rashode od 500 milijuna dolara godišnje, a koji je Fedell uspio ispregovarati s Googleom, ove godine dolazi kraj.

Bijesni suosnivač

“Puno zaposlenika Dropcama nije bilo onoliko dobro koliko smo se nadali”, izjavio je Fadell u jednom intervjuu, navodeći integraciju s Dropcamom kao jedan od ključnih problema Nesta.

Fadellovi komentari razbjesnili su Gregga Duffyja, suosnivača Dropcama koji je napustio Nest 2015. godine. Izjavio je kako je polovica njegova tima napustila Nest jer “su osjećali kako je njihova mogućnost da stvaraju sjajne proizvode bila potpuno skršena.”

“Svi smo mi i prije radili u velikim firmama, gdje se stvari ne kreću brzo”, napisao je Duffy. “Ali ovo je nešto potpuno drugo, što dokazuje i kontinuirani nedostatak noviteta od tima koji se trenutačno sastoji od 1200 ljudi te uz gotovo neograničeni budžet”, izjavio je Duffy.

Simbol industrije

Fadellovi kritičari kažu kako je iznimno sklon mikromenadžiranju, svakom pojedinom zaposleniku određuje što da točno radi, kao i da prečesto mijenja mišljenje. Rezultat toga je da se Nestovi zaposlenici osjećaju kao da su zaglavljeni u beskrajnom ciklusu preinaka.

Fadell se upustio u sumanutu medijsku svađu s nekadašnjim šefom Dropcama koji je Nest kupio 2014. ‘Zaposlenici vam baš i nisu jako dobri,’ rekao je

S obzirom na to da Nest simbolizira cijelu industriju “interneta stvari” i pametnih kućanskih aparata, analitičari su, nakon ovih informacija, zabrinuti da je cijelo tržište zapravo drastično precijenjeno. “Termostati ipak nisu mobiteli”, govore sad analitičari koji prate Nest i slične tvrtke. “Veliko je pitanje kad će ući u svakodnevnu upotrebu većine kućanstava.”

Nest prevario dio svojih korisnika

Prošlog je tjedna Nest izazvao bijes mnogih korisnika nakon što je najavio kako više neće proizvoditi Revolv, pametne kućne uređaje koji kontroliraju stvari poput rasvjete i sigurnosnih alarma.

U utorak, 5. travnja, Nest je odgovorio na žalbe kupaca porukom na Twitteru, kojim je pozvao vlasnike uređaja da kontaktiraju tvrtku, kako bi mogli “pronaći najbolje rješenje za svaki pojedinačni slučaj, uključujući i povrat novca”.

Devet mjeseci nakon što je Google kupio Nest, Nest je kupio Revolv, proizvođača pametnih kućnih uređaja koji su služili kao središte preko kojeg se kontrolirala rasvjeta, sigurnosni sustavi i slično. Ali pravi razlog kupnje tvrtke bio je talent njenih zaposlenika, a ne trenutačni proizvodi.

nest
Nest je najavio kako više neće proizvoditi Revolv

Nest je odmah prestao prodavati Revolv proizvode, a inženjeri su prebačeni na Nestove programe. No svi prodani Revolv uređaji i dalje su radili kako su i trebali, jer su svi prodani s “doživotnom pretplatom”. No prije nekih mjesec dana najavljeno je kako će Revolv isključiti svoje usluge te da od svibnja njihovi proizvodi više neće raditi.

Neki su korisnici izjavili kako uopće nisu bili obaviješteni o ukidanju podrške i kako su slučajno saznali za to. Vlasnik Revolv uređaja Arlo Gilbert svojim je pismom započeo bijesne optužbe ostalih korisnika. “Google namjerno blokira moj hardver”, napisao je.

Incident je prouzročio veliku raspravu o implikacijama vlasništva u nadolazećem dobu interneta stvari. Jeste li stvarno vlasnik nečega ako proizvođač to može jednostavno prekidačem trajno isključiti?


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama od 9. travnja