Grčka želi okončanje mjera štednje i gospodarski rast, ali neće mijenjati tržište rada niti mirovinski sustav

Europski dužnosnici upozoravaju da za Grčku ne mogu vrijediti drugačija pravila

“Nema sumnje da dogovor mora biti postignut, ali oni koji misle da se grčki otpor može testirati i da će Grčka vremenom ukinuti crvene linije, mogu to zaboraviti”, kazao je grčki premijer Aleksis Tsipras, nakon kasne konferencije održane u petak navečer u Ateni.

Crvene linije, koje je Tsipras spomenuo u svojoj izjavi, aludiraju na daljnje rezove državnih plaća i mirovina. Grčka i njezini vjerovnici više su od 110 dana vodili razgovore u nadi da će postići sporazum za otključavanje daljnjih sredstava za pomoć i isplaćivanje 240 milijardi eura duga. Upravo zbog nedostatka sporazuma, Grčka je ponovno došla u recesiju, a prisutne su i dvojbe oko njezina članstva u eurozoni.

Raste pritisak da se postigne dogovor

“Poanta je da raste pritisak na grčke vlasti da postignu dogovor”, napisali su u priopćenju analitičari JP Morgana Malcolm Barr i David Mackie. Dodali su kako vrijeme istječe, a pritisak na državu i bankarski sustav itekako raste.

Tijekom vikenda bit će nastavljeni razgovori između Međunarodnog monetarnog fonda, Europske središnje banke i Europske komisije i predstavnika grčkih vjerovnika i institucija. Ti će se razgovori produžiti i na sljedeći tjedan, kazao je dužnosnik iz Europske unije.

Grčki ministar financija Yanis Varoufakis, kazao je kako Grčka neće prihvatiti mjere koje nisu prihvatljive za vladu, samo da bi došla do bilo kakvog dogovora s vjerovnicima, piše Bloomberg. Isto je potvrdio i ministar zdravlja i socijalne sigurnosti Dimitris Stratoulis. “Sporazum mora služiti interesima grčkog naroda, zemlje i Europe”, dodao je.

“Za Grčku ne mogu vrijediti drugačija pravila”

Član izvršnog odbora ECB-a Yves Mersch na luksemburškom je radiju kazao kako Grčka ne može igrati po drugačijim pravilima od ostalih članica eurozone. “Situacija oko pregovora nije održiva”, kazao je Mersch. Nova vlada ne želi provoditi program koji je ranije dogovoren između Grčke i Europe, kazao je. “Ali onda ne mogu tražiti novac koji je bio vezan uz taj program”, zaključio je.

Tsipras će se pregovorima baviti i na sastanku čelnika Unije, koji se od 21. do 22. svibnja ima održati u Rigi u Latviji. On je kazao kako je Grčka pronašla zajednički jezik s vjerovnicima u području koja uključuju fiskalne ciljeve, marginalne promjene stope poreza na promet i reformu porezne uprave. One ga, kaže, čine optimističnim u vezi postizanja sporazuma s vjerovnicima.

Otvorena pitanja oko reformi mirovinskog sustava

Doduše, Tsipras je spomenuo kako su pitanja vezana za tržište rada i reformu mirovinskoga sustava još uvijek otvorena. Neki vjerovnici zalažu se za promjenu institucionalnog okvira za djelovanje, međutim, Tsipras kaže kako je tržište rada već deregulirano te da takve promjene ne može prihvatiti.

Ono što Grčka želi, kaže Tsipras, jest okončanje mjera štednje, vraćanje likvidnosti u realnom gospodarstvu, kao i veće izglede za gospodarski rast zemlje. To podrazumijeva restrukturiranje grčkoga duga i provedbu snažnoga investicijskog programa, a ne rezanje plaća i mirovina, zaključio je grčki premijer.