Huaweijev OS bi mogao biti spreman najkasnije do ljeta, ali ih napuštaju proizvođač čipova ARM i neki operateri

Huawei ostaje bez operatera, ali još bitnije, bez mogućnosti proizvodnje procesora

People browse for items in a Huawei store in a shopping mall in Shanghai on May 22, 2019. (Photo by Hector RETAMAL / AFP)
FOTO: AFP

Kineski proizvođač pametnih telefona Huawei mogao bi predstaviti vlastiti operativni sustav najkasnije u proljeće sljedeće godine, kazao je izvršni direktor kompanije. Huaweiju je onemogućeno korištenje Googlovog operativnog sustava Android nakon što su Sjedinjene Države kompaniju prošloga tjedna stavile na popis zabranjenih pravnih osoba. Jučer je izvršni direktor odjela za potrošače Yu Chengdong objavio da će uskoro razviti vlastiti operativni sustav za pametne telefone, tablete i druge ‘pametne’ uređaje, te za televizijske prijemnike i automobile.

Huaweijev sustav mogao bi biti dostupan klijentima najranije ove jeseni a najkasnije u proljeće iduće godine, izjavio je Yu za kineski list Phenix iFeng Tech. Yu je već u ožujku za njemački dnevnik Die Welt izjavio da će Huawei razviti vlastiti operativni sustav u slučaju da američkim tehnološkim kompanijama bude zabranjena isporuka operativnih sustava. To je rezervni plan i Huawei je skloniji sustavima koje su su razvili Google i Microsoft, dodao je.

Japan i Velika Britanija zaobilaze Huawei

Veliki telekomunikacijski operateri u Japanu i Velikoj Britaniji najavilo da će za sada zaobilaziti njihovu opremu. Ta vijest je najprije odjeknula u Tokiju gdje su KDDI i SoftBank Corp izabrali odgoditi izbacivanje novih modela kako bi razmotrili posljedice američkih sankcija. Pionir NNT Docomo je naveo da će zaustaviti narudžbe telefona Huawei čije je lansiranje bilo predviđeno za ljeto.

Američki predsjednik Donald Trump je odlučio prošlog tjedna zabraniti izvoz američkih tehnoloških proizvoda u neke tvrtke za koje se smatra da su “u opasnosti”, a na ciljniku je bio Huawei. Tada je odobreno razdoblje od 90 dana, ali japanske tvrtke su preuzele vodstvo jer tim uređajima prijeti gubitak doprinosa američkih tehnologija.

Huawei je bio u porastu u Japanu

SoftBank je najprije planirao prodati novi Huawei terminal u petak, ali je kasnije odustao. “Razmatamo hoće li naši kupci moći potpuno sigurno koristiti opremu “, objasnio je glasnogovornik tvrtke Hiroyuki Mizukami. KDDI je naveo da “razmatra posljedice američke odluke”. Huawei je 2018. bio na petom mjestu u Japanu, daleko iza Applea ali u velikom porastu prodaja od gotovo 2 milijuna jedinica (+63 posto godišnje) na ukupnom tržištu od 31 milijuna pametnih telefona, prema podacima MM Research Instituta.

Britanski operater Vodafone je u srijedu obustavio svoje kupovine Huaweijevih mobitela, prije pokretanja nove mreže na temelju te nove ultrabrze tehnologiije, dok je kineski div telekomunikacija pod američkim sankcijama. “Prekidamo kupovine Huawei Mate 20X u Velikoj Britaniji”, rekao je glasnogovornik Vodafona i dodao da se radi o “privremenoj mjeri dok traju nesigurnosti u vezi novih modela 5G Huaweia.

Bez ARM-a ne mogu više raditi svoje procesore

ARM, američka kompanija koja dizajnira čipove, ugrozila je Huaweijevu sposobnost proizvodnje vlastitih procesora. Kako piše BBC, ARM je poslao naputak svojim zaposlenicima u kojem traže da zaustave sve aktivne ugovore i potencijalne ugovore s Huaweijem zbog Trumpove zabrane. ARM misli da oni također spadaju u zabranu budući da dizajniraju čipove koji koriste “tehnologiju koja je stvorena u Americi”.

ARM inače dizajnira svoje mobilne čipove u teksaškom gradu Austinu te kalifornijskom San Joseu. Huawei se oslanja na neke dijelove dizajna ARM-ove procesorske arhitekture, koju licenciraju i koriste za proizvodnju svojih vlastitih HiSilicon Kirin procesora. Bez tih licenci, Huawei neće moći više razvijati svoje vlastite procesore koji se zasnivaju na ARM-ovoj arhitekturi.