Inflacija na razini EU usporila na 4,9 posto, u Hrvatskoj se drži na 7,4

U eurozoni spustila se s 5,2 na 4,3 posto

19.01.2023., Bjelovar - Prvi cetvrtak kada je najprometnije na Gradskoj trznici, i kada se prvi put placa iskljucivo novom valutom eurom. Bjelovarcani su suoceni sa cinjenicom da su prodavaci u velikoj vecini slucajeva znantno podigli cijene jer su pribjegli zaokruzivanju eura na pune brojeve i izgleda kao da prva, a posebice druga decimala uopce ne postoje, odnosno eurocenti. Primjerice krumpir koji se za kilogram prodavao po 5 kuna, sada je minimalno 1 euro ili vise, isto vrijedi i za jabuke prije 5 kn sada 1 euro, ali i vezicu mladog luka koji je bio 5 kuna, a sada 1 euro, sto je povecanje od cak 50 posto.   Photo: Damir Spehar/PIXSELL
FOTO: Damir Spehar/PIXSELL

Inflacija u EU zamjetno je usporila u rujnu, prateći posustajanje rasta cijena u eurozoni zahvaljujući jeftinijoj energiji, izvijestio je Eurostat. Na razini EU godišnja stopa inflacije, mjerena harmoniziranim indeksom HICP-om koji omogućuje usporedbu među zemljama-članicama spustila se u rujnu na 4,9 posto, s 5,9 posto u prethodnom mjesecu.

U eurozoni spustila se s 5,2 na 4,3 posto, potvrdio je Eurostat procjenu s kraja rujna. Na mjesečnoj razini cijene su na oba područja porasle za 0,3 posto, nakon 0,5-postotnog povećanja u kolovozu.

Inflaciju je u eurozoni i u rujnu zakočio pad cijene energije, za 4,6 posto u odnosu na prošlogodišnji rujan. U kolovozu bila je pojeftinila za 3,3 posto. Među zemljama EU koje nisu u sastavu eurozone najvišu stopu inflacije bilježila je u rujnu Mađarska, od 12,2 posto. Blizu je dvoznamenkastoj stopi rasta i Rumunjska gdje su cijene porasle za 9,2 posto.

Danska ima najblaži rast u eurozoni

U Češkoj i Poljskoj, dva vodeća gospodarstva izvan eurozone iznosila je 8,3 odnosno 7,7 posto. U eurozoni najviše su porasle cijene u Slovačkoj, za 9,0 posto.

U Hrvatskoj je godišnja stopa inflacije mjerena HICP-om u rujnu iznosila 7,4 posto, prema podatku usklađenom s izračunima Državnog zavoda za statistiku (DZS). Krajem rujna Eurostat je procijenio da su cijene porasle za 7,3 posto.

Najblaže su među zemljama koje nisu članice eurozone porasle cijene u Švedskoj, za 3,7 posto. U eurozoni najblaži rast bilježila je Danska, za 0,6 posto, a Nizozemska se izdvajala blagim padom cijena, za 0,3 posto u odnosu na prošlogodišnji rujan, pokazuje izvješće Eurostata.