Intel ulaže 20 milijardi dolara u dvije tvornice čipova. Proizvodnja bi trebala krenuti do 2025.

Cilj je biti veći konkurent u doba kada je potražnja za čipovima velika

(FILES) This file photo taken on March 15, 2016 shows the logo of US semi-conductor giant at the Digital Business fair CEBIT in Hanover, Germany.
US tech giant Intel announced plans April 19, 2016 to cut up to 12,000 jobs as it seeks to reorient its business to reduce dependence on the slumping personal computer market. The restructuring will eliminate about 11 percent of the workforce by mid-2017 and aims to "accelerate evolution from a PC company to one that powers the cloud and billions of smart, connected computing devices," the California group said in a statement.
 / AFP PHOTO / John MACDOUGALL
FOTO: AFP

Američki tehnološki div Intel objavio je u petak da će uložiti 20 milijardi dolara u dvije nove tvornice u Ohiju gdje će se proizvoditi sofisticirani čipovi. Planirana investicija uključivat će otvaranje 3.000 stalnih radnih mjesta, a još 7.000 radnika bit će zaposleno na gradnji na zemljištu površine 1.000 hektara u okrugu Licking, nedaleko Columbusa.

Kompleks ima prostora za gradnju osam pogona ukupne vrijednosti 100 milijardi dolara. Izvršni direktor Pat Gelsinger želi proširiti proizvodnju, posebno u Europi i SAD-u, kako bi uspješnije konkurirao ostalim proizvođačima u razdoblju snažne potražnje za čipovima koja trenutno nadmašuje ponudu. “Pogoni će kreirati novi epicentar proizvodnje sofisticiranih čipova u SAD-u i poduprijet će Intelovo povezivanje razvoja i proizvodnje na domaćem terenu”, istaknuo je Gelsinger u priopćenju.

Proizvodnja kreće do 2025. godine

Kompanija kreće s izradom planova, gradnja bi trebala početi do kraja ove, a proizvodnja do 2025. godine. Proizvođači čipova širom svijeta nastoje povećati proizvodnju, potaknuti nestašicom ključnih komponenti široke palete proizvoda, od automobila do potrošačke elektronike.

Intel ujedno pokušava vratiti poziciju vodećeg proizvođača najmanjih i najbržih čipova u svijetu koju trenutno drži tajvanski TSMC. Njegovi planovi ipak neće riješiti aktualnu nestašicu budući da izgradnja takvih kompleksa traje godinama. Gelsinger je svojedobno izjavio da bi nestašica čipova trebala potrajati do 2023. godine.

Biden traži 52 milijarde za poticanje proizvodnje u SAD-u

Kabinet američkog predsjednika Joea Bidena traži od Kongresa da odobri 52 milijarde dolara potpore za povećanje proizvodnje poluvodiča u SAD-u. Senat je zeleno svjetlo dao u lipnju prošle godine, ali prijedlog je zapeo u Zastupničkom domu.

Biden se danas sprema založiti da se “poveća opskrba poluvodičima, da ih se više proizvodi u Americi i da see obnove naši nabavni lanci kod kuće”, objavila je Bijela kuća. Gelsinger će se sastati s Bidenom u Bijeloj kući tokom dana, priopćio je Intel.