Internetska cenzura u Kini toliko je jaka da većina građana ne zna ništa o dokumentima Panama Papersa

U Kini je blokiran sav online sadržaj koji vlast ocijeni nepoželjnim

FOTO: Screenshot

Sjedinjene Američke Države još su u izvještaju iz 2013. godine upozoravale da praksa internetske cenzure u Kini na internetu predstavlja ogromnu trgovinsku barijeru, tvrdeći da su online ograničenja štetna za poslovanje američkih kompanija tamo. Iste je godine predsjednik postao Xi Jinping, no stvari s cenzurom od tada su se samo pogoršale.

Kina je posljednjih deset godina koristila online mehanizam za cenzuru nazvan tzv. Great Wall, u prijevodu Veliki zid. Great Wall predstavlja svojevrsnu online branu pa tako u Kini niz internetskih stranica, uključujući i Googleove servise, Facebook i Twitter nisu dostupne. Kineski dužnosnici kažu da im mehanizam pomaže u održavanju društvene stabilnosti i nacionalne sigunosti u borbi protiv rastućih prijetnji poput terorizma.

Blokiranje djeluje arbitrarno

Otkad je Xi Jinping preuzeo vlast, vlada je dodatno postrožila kontrolu na internetu. Prem podacima organizacije protiv cenzure GreatFire.org, gotovo četvrtina od stotina tisuća internetskih stranica, domena, enkriptiranih stranica, pretraživanja i IP adresa je blokirano od travnja.

Blokiranje internetskih sadržaja djeluje prilično arbitrarno. Kako piše Reuters, među stranicama koje u Kini nisu dopuštene nalazi se primjerice i prilično bezazlena američka internetska stranica koja nudi savjete za uređenje doma.

Ne misle promijeniti politiku prema investitorima

Međunarodni biznis lobiji dugo se žale da internetske restrikcije ne predstavljaju tek komplikaciju, nego učinkovito ograničavaju njihovu konkurentnost u poslovanju u Kini.

Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Hong Lei je izjavio da se internet u Kini jako širi i omogućava kompanijama iz drugim država dovoljno prostora za rast, ističući da se kineska politika za privlačenje stranih investicija neće promijeniti.

Cenzura zbog skandala Panama Papers

No problem s cenzurom u Kini ne dotiče se samo poslovanja stranih firmi u Kini. Utjecajni svjetski mediji prenijeli su vijest kako je tamo na internetu gotovo nemoguće doći do bilo kakvih informacija o aferi Panama Papers, koja se odnosi na curenje dokumenta o poslovanju firme Mossack Fonseca koji je ovoga tjedna šokirao svijet.

Tako većina građana u Kini vjerojatno nije ni svjesna Panama Papers skandala. Sofisticirani mehanizmi internet cenzure naprosto ne omogućavaju pristup detaljima iz dokumenata u kojima se spominju članove obitelji nekih čelnika kineske Komunističke partije upetljanih u poslove s offshore tvrtkama.

Podsjetimo, u dokumentima se spominju šogor predsjednika Xija Jinpinga i zet Zhanga Gaolija, člana najvažnijeg kineskog političkog tijela, kći Lija Penga, koji je nadgledao brutalnu odmazdu protiv prosvjednika na trgu Tiananmen te Gu Kailai, i supruga Boa Xilaika, bivšeg člana Politbiroa osuđenog na doživotnu kaznu zatvora zbog korupcija.

Kako prenosi New York Times, blokirane su i informacije putem društvenih mreža pa tako kada upišete Panama u tražilicu društvene mreže Weibo, kineskog pandana Twitteru, tražilica izbaci neke informacije o uvozu voća u kojem se spominje i Panama. Kasnije tog dana u Bejingu pretraga je rezultirala porukom u kojoj stoji: “Ispričavamo se, pretraga za Panama nije pronašla nikakve relevantne rezultate.”