U aferu Panama Papers upleteni i pripadnici kineskog crvenog plemstva, članovi obitelji najviših moćnika Partije

Među onima koji su sumnjivo poslovali je i šogor aktualnog kineskog predsjednika

Chinese President Xi Jinping (L) and Vietnam Communist Party Secretary General Nguyen Phu Trong raise a toast after witnessing a signing ceremony of a dozen of  bilateral agreements following their official talks at the VCP's Headquarters in Hanoi on November 5, 2015. Chinese President Xi Jinping Thursday said he hoped for a "higher level" partnership with Vietnam on a visit that has angered Vietnamese nationalists at a time of bubbling conflict over the South China Sea. AFP PHOTO / POOL / HOANG DINH NAM / AFP PHOTO / POOL / HOANG DINH NAM
FOTO: AFP

U velikoj aferi Panama Papers otkriveno je da su članovi obitelji nekih čelnika kineske Komunističke partije upetljani u mutne poslove s offshore tvrtkama. Dokumenti koji su procurili pokazuju kako je unuka moćnog kineskog vođe postala jedina dioničarka u dvije tvrtke sa sjedištem na Britanskim Djevičanskim Otocima tvrtke, i to dok je još bila tinejdžerica, piše Guardian.

U prosincu 2010., kada su tvrtke registrirane na njeno ime, Jasmine Li tek je počela studirati na sveučilištu Stanford u SAD-u. Njezin djed Jia Qinglin u to je vrijeme bio četvrti najutjecajniji političar u Kini.

Utjecaj i izvan politike

Među drugim uglednicima koji su koristili offshore tvrtke jest i šogor predsjednika Xija Jinpinga te zet Zhanga Gaolija, člana najvažnijeg kineskog političkog tijela, Politbiroa. Oni su dio “crvenog plemstva”, čiji se utjecaj proteže i izvan politike. Slijede kći Lija Penga, koji je nadgledao brutalnu odmazdu protiv prosvjednika na trgu Tiananmen, te Gu Kailai, supruga Boa Xilaika, bivšeg člana Politbiroa koji je osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog korupcije i energetskih zloporaba.

PANAMA-PAPERS-MOSSACK-FONSECA
AFP

Svi su oni bili vlasnici tvrtki koje su bile klijenti panamskog odvjetničkog društva Mossack Fonseca. Valja istaknuti kako u dokumentima nema ničega što bi ukazivalo da su političari s kojima su povezani bili u bilo kakvom sukobu interesa vezanom uz tvrtke koje su povezanse s članovima njihovih obitelji.

Cenzura kineskih vlasti

No, da tu ima i nešto više od toga pokazuje činjenica da Kina od ponedjeljka blokira pristup svemu što bi moglo naštetiti obiteljima najviših političara. Stižu izvještaji kako su cenzori izbrisali stotine postova na društvenim mrežama Sina Weibo i WeChat, a neke medijske organizacije, uključujući CNN, kažu da su blokirani i dijelovi njihovih web-stranica.

Ova objava pristigla je upravo u vrijeme kad predsjednika Xi Jinping nastoji ukloniti svako ponašanje koje bi moglo osramotiti Komunističku partiju.

Deset tisuća tvrtki

Dokumenti ukazuju i na još dvojicu sumnjivih, koji su jako dobro povezani s kineskim političkim vrhom. Riječ je o bratu bivšeg potpredsjednika Zenga Qinghonga i sinu bivšeg člana Politbiroa Tiana Jiyuna, koji su direktori jedne offshore tvrtke. Prethodno su bili povezani u jednom sudskom postupku u kojem je razotkriveno kako neki pripadnici visokog društva koriste političke veze za financijsku dobit.

Mossack Fonseca poslovao je s ukupno 40.000 tvrtki iz Kine i Hong Konga pa je to tržište za tvrtku vrlo važno. Još djeluje oko četvrtina njih: podaci pokazuju da je u 2015. godini tvrtka prikupila naknade za gotovo 10.000 tvrtki povezanih s Hong Kongu i Kini. Franšiza Mossack Fonsece danas ima urede u osam kineskih gradova.