Iz Glasa poduzetnika poslali dopis Vladi: 'Kada možemo nastaviti s radom?'

Traže da Vlada što prije obavijesti poduzetnike i obrtnike o daljnjim koracima

FOTO: N1

Udruga Glas poduzetnika jučer je poslala dopis Vladi Republike Hrvatske i Nacionalnom stožeru civilne zaštite u kojemu traže da što prije obavijeste poduzetnike o daljnjim gospodarskim i epidemiološkim mjerama.

Ranije je najavljeno da će mjere trajati do 8. siječnja 2021. godine. Ministar Božinović jučer je na konferenciji z novinare izjavio da se mjere produljuju, no poduzetnici nisu dobili nikakvu službeno informaciju o tome, niti se zna do kada će to produljenje trajati. “Poduzetnici i obrtnici koji su morali zatvoriti svoja vrata, sada ne znaju kada će uopće moći nastaviti s poslovanjem. Ne postoje nikakve informacije o tome hoće li moći nastaviti s radom ili se restriktivne mjere produljuju. Smatramo to nedopustivim!”, upozoravaju iz Glasa poduzetnika.

Neizvjesnost traje već više od devet mjeseci

U priopćenju navode da bi Vlada i Nacionalni stožer civilne zaštite što prije morali obavijestiti poduzetnike i obrtnike o daljnjim koracima.

“Neizvjesnost za mnogobrojne poduzetnike traje već više od devet mjeseci i situacija postaje sve teža. Štoviše, još uvijek nemamo odgovor na pitanje o naknadama za djelatnosti kojima je onemogućen rad zbog mjera. Poduzetnike zanima hoće li im Vlada Republike Hrvatske nadoknaditi silne gubitke zbog ograničavanja poslovanja?”, stoji u priopćenju.

Upozoravaju i da mnogobrojne djelatnosti koje nisu formalno zatvorene, kao što su povremeni prijevoz putnika i putničke agencije, propadaju. Također, sve više ljudi završava na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, a trenutno imamo 160.000 nezaposlenih.

Broj tvrtki koje propadaju i nezaposlenost nezaustavljivo rastu

Dražen Oreščanin, izvršni direktor Glasa poduzetnika kaže da se nada da Vlada ima agendu kako će u sljedećih nekoliko mjeseci omogućiti poduzetništvu da ne bude demontirano i osigurati uvjete za opstanak u ovakvoj situaciji.

“Nužne su zakonske promjene, otpisi poreza i doprinosa za pogođene krajeve te ukidanje plaćanja PDV-a za doniranu robu. Umjesto toga, Vlada predlaže nove obveze i razne nepotrebne Uredbe o praćenju i izvješćivanju o učincima pandemije koronavirusa i mjera za pomoć gospodarstvu. Na taj način samo kreira novu nepotrebnu papirologiju, dok broj tvrtki koje propadaju i broj nezaposlenih nezaustavljivo rastu iz dana u dan”, rekao je Oreščanin.