'Ugostitelji već 10 dana hrane ljude u Petrinji, a restorani koji se pridržavaju mjera ne smiju raditi'

Poduzetnici i ugostitelji na Telegramu iznose prve reakcije na nastavak lockdowna

Kafići, restorani i druge djelatnosti koje su do sada bile zatvorene mogu računati na to da sigurno neće raditi do 31. siječnja. Objavljeno je to danas na konferenciji Nacionalnog stožera Civilne zaštite koji je produljio mjere koje su trebale biti obustavljene 10. siječnja.

Ministri Beroš i Božinović odluku su obrazložili rastom broja zaraženih u drugim zemljama. Smatraju da u trenutnoj situaciji nema utemeljenja za popuštanje mjera.

To znači da svi koji su zatvoreni, moraju izdržati još jedan mjesec bez ikakvih prihoda, nakon ionako loše godine koja je za nama.

Riječki ugostitelj: U Glini sam i trenutno ne razmišljam što će biti

Riječki ugostitelj Vedran Jakominić, koji se u trenutku kada smo ga kontaktirali nalazio na području Gline, gdje s drugim svojim kolegama pomaže stradalima u potresu, kaže da u ovom trenutku previše ni ne razmišlja što će biti.

On i njegove kolege su odmah nakon potresa koji je pogodio Sisačko-moslavačku županiju organizirali javnu kuhinju kako bi pomogli ljudima koji su se našli na ulici, gladni i bez ičega.

“Volio bih da nam daju nekakav okvir, da se možemo organizirati. Sada se bavimo s organizacijom pomoći. Ovog časa sam u Glini, bavimo se logistikom…”, rekao nam je Jakominić.

Hoće li poduzetnici dobiti obeštećenje zbog zatvaranja?

Poduzetnicima, osim samog zatvaranja, najveći problem stvara i to što nisu na vrijeme informirani o tome kakve odluke mogu očekivati. Tako je Glas poduzetnika prije dva dana objavio priopćenje u kojem su upozorili na taj problem.

Osim toga, smatraju i da bi svi kojima je poslovanje obustavljeno zbog protuepidemijskih mjera, trebali dobiti obeštećenje. Naime, ova pomoć koja se isplaćuje za plaće, praktički zamjenjuje naknadu za nezaposlene – to je pomoć radnicima, a ne poduzećima kojima je zabranjen rad.

“Neizvjesnost za mnogobrojne poduzetnike traje već više od devet mjeseci i situacija postaje sve teža. Štoviše, još uvijek nemamo odgovor na pitanje o naknadama za djelatnosti kojima je onemogućen rad zbog mjera. Poduzetnike zanima hoće li im Vlada Republike Hrvatske nadoknaditi silne gubitke zbog ograničavanja poslovanja?”, pitaju se iz Glas poduzetnika.

Oreščanin: Neka saborskim zastupnicima daju 4000 kuna, pa neka žive od toga

Dražen Oreščanin, izvršni direktor te udruge, razočaran je produljenjem zabrane rada. Smatra da se radi o sramotnoj i skandaloznoj odluci.

“Sramota je da ugostitelji već 10 dana kuhaju za cijelu Baniju, da volontiraju u blatu do koljena i pomažu ljudima, a kad dođu doma u svoje vlastite objekte u kojima se drže epidemioloških mjera da ne smiju raditi”, kaže nam Oreščanin u telefonskom razgovoru.

Osvrnuo se i na mjere za očuvanje radnih mjesta. “Tih četiri tisuće kuna crkavice neka daju saborskim zastupnicima, direktorima agencija, šefovima po ministarstvima, dožupanima… Neka oni žive od četiri tisuće kuna.”

Inače, nezaposlenost je prvi puta od početka koronakrize prešla brojku od 160 tisuća. Tako je, primjerice, 5. siječnja broj nezaposlenih iznosio 160.623, da bi već danas dodatno porastao na 161.638.