Izrečena je najveća kazna ikad za trgovanje dionicama na dark pool platformama

Banke Barclays i Credit Suisse platit će 150 milijuna dolara

FOTO: AFP

Američka komisija za vrijednosnice i njujorško tužiteljstvo u ponedjeljak najavljuju da će banke Barclays i Credit Suisse u vansudskoj nagodbi do koje je došlo zbog optužbi da su oštetili ulagače korištenjem takozvanih “dark pool” platformi za trgovanje. Dvije će banke platiti 150 milijuna dolara. To je najveća kazna ikad određena za dark pool trgovanje, javlja Reuters.

https://twitter.com/bradleyhope/status/693834894934433794

Barclays banka platit će 70 milijuna nakon što je priznala da je prekršila zakone o trgovanju vrijednosnicama i pristala da se u njezin dark pool “Barclays LX” postave neovisni promatrači. Credit Suisse će platiti 60 milijuna dolara i 24,3 milijuna troškova SEC-u za izvršenje 117 naloga preko dark pool platforme poznate kao Crossfinder.

Dark pools i high-frequency trgovanje

Dark pools su vrsta privatnog tržišta koje ulagačima omogućava trgovanje bez uobičajenog otkrivanja podataka i identiteta. Investicijske banke promovirale su ih kao način kupovine i prodaje velikog broja dionica bez neposrednog utjecaja tržišta jer se transakcije objavljuju tek kad su dovršene.

Na papiru, dark pools bi trebali štititi ulagače od predatorskih taktika high-frequency trgovanja, ali njujorški tužitelj Eric Schneiderman 2014. je optužio Barclays banku da raid na štetu ulagača i izlaže ih high-frequency trgovcima unutar svog dark poola. Ako high-frequency sustav vidi velike naloge za prodaju ili kupnju dionica, mogu dovoljno brzo napraviti transakcije da profitiraju od nje na štetu ulagača, a Barclays je optužen da je skrivao pristunost takvih trgovaca i omogućavao im da zarađuju na njihovim klijentima. Štoviše, Michael Lewis u svom bestselleru Flash Boys koji dokumentira high-frequency trgovanje i scenu, citira izvore koji kažu da su velike banke tajno plaćale takve trgovce u borbi protiv konkurencije i naplaćivale pristup dark poolovima.