Trejder zaradio 2,4 milijuna dolara na jednom tvitu (ne, nije zafrkancija)

Kupio je opcije Altere u trenutku kad je objavljen tvit o spajanju s Intelom

A screen displays a Twitter and share price logo as it starts trading at the New York Stock Exchange (NYSE) on November 7, 2013 in New York. Twitter hit Wall Street with a bang on Thursday, as an investor frenzy quickly sent shares surging after the public share offering for the fast-growing social network. In […]

Jedan je londonski hedge fond prije 2 godine postavio kompjutorski sustav koji je pratio 100 milijuna tvitova tjedno i prema njima njima očitavao raspoloženje ulagača. Ako algoritam očita da je raspoloženje dobro, fond kupuje na burzi. Ako je negativno, kladi se na pad vrijednosti dionica. Propali su za mjesec dana.

“Twitter fond” kako su ga zvali možda se nije trebao mučiti s morem tvitova. Jedan je trejder u petak na njujorškoj burzi u svega 28 minuta (NYSE) zahvaljujući jednom tvitu zaradio više od 2,4 milijuna dolara.

Pretpostavlja se da je transakcija imala veze s informacijama da Intel pregovara o kupnji Altere čime želi stvoriti najvećeg proizvođača čipova na svijetu. Glasine o pregovorima proširile su se u petak poslijepodne ali ništa nije službeno objavljeno.

Obogatio se u 28 minuta

Oko 15:33 po njujorškom vremenu trejder kupio opcije na 300.000 dionica Altere s rokom izvršenja sredinom travnja. Bile su to out-of-money opcije, zaključna cijena bila je 36 dolara a tržišna je u trenutku kupnje bila na 34 dolara. Sve ukupno stajalo ga je umjerenih 110.000 dolara.

Ali u roku od dvije minute, trgovanje Alterinim dionicama zbog vijesti o spajanju s Intelom nakratko je zaustavljeno. Kad je u15:40 nastavljeno, vrijednost im je skočila 28 posto. Dan su završile na gotovo 44,50 dolara, što znači da su opcije koje trejder platio po 35 centi vrijedile gotovo 8,50 dolara, ukupno više od 2,4 milijuna dolara.

Uzbuđenje je brzo zamijenila sumnja u insajdersko trgovanje. Američka Komisija za vrijednosnice i burze istražuje sve sumnjive transakcije i prijavljuje ulagače uhvaćene u takvim manipulacijama. Ali u ovom slučaju ne znaju kako definirati stvar je jer je trejder možda reagirao na tvit koji je u 15:32 (8:32 ujutro u Londonu) objavila reporterka Wall Street Journala Dana Mattioli.

Screen Shot 2015-04-01 at 16.57.39

Vijest je istovremeno poslana i na agencijski servis ali tamo nije objavljena do 15:39, četiri minute nakon što je trgovanje Alterinim dionicama zaustavljeno.

Prema mišljenju stručnjaka trejder je mogao teoretski zaključiti transakciju za manje od minute ali teško im se složiti koliko je to moguće i napraviti. Uvjerljivije objašnjenje je da je transakciju proveo kompjutor, što cijeli slučaj svrstava u high-frequency trgovanje, nekad egzotičnu i kontroverznu praksu koja je, kažu, danas gotovo normalna na tržištu opcija.

Privilegirana (javna) informacija

Iduće je pitanje kako je kompjutor u masi tvitova prepoznao da je baš onaj Dane Mattioli ključan za transakciju? Prema ključnim riječima, njezinu imenu, vremenu objave, dobro programirane postavke mogle su lako izdvojiti tvit jedne od najjačih novinarki na svijetu kada je riječ o M&A sektoru. Povlaštena informacija bila je dostupna milijunima, dakle trejder nije prekršio zakon insajderskim trgovanjem. To što nema svaki ulagač kompjutore za high-frequency trgovanje koji mogu kupiti 300.000 opcija u minuti niti algoritme za skeniranje tvitova, takvo je trgovanje još uvijek legalno a ozbiljni trejderi, tvrde, ne ne donose odluke na temelju tvitova.