Javna ponuda dionica HEP-a čisti je politički spin i loša ekonomska odluka?

U Vladi se nadaju dobiti od 2 do 3 milijarde kuna

14.09.2013., Zagreb – Zgrada HEP-a u ulici Grada Vukovara 37. Photo: Grgur Zucko/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Odluka o čišćenju bilance HEP-a otpisom 2,38 milijardi kuna imovine, donesena je uoči najavljene javne ponude dionica HEP-a, smatra Jadranko Berlengi, član Nadzornog odbora iz redova radnika. Svoje je mišljenje objavio na web stranicama Nezavisnog sindikata radnika HEP-a. Berlengi optužuje ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka i predsjednika Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) Mladena Pejnovića za netransparentno i nezakonito vođenje procesa privatizacije HEP-a.

Hrvatska, naime, planira ponuditi 25 posto dionica Hrvatske Elektroprivrede na inicijalnoj javnoj ponudi (IPO) u Londonu i Zagrebu ove godine. Vlada se nada zaradi od 2 do 3 milijarde kuna. Sredstva će biti reinvestirana u HEP, kaže Pejnović, a prenosi Bloomberg. HEP planira kupiti i nekoliko nekretnina u Sloveniji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, kazao je.

HEP žele okrenuti napretku

“HEP je ostvario dobre rezultate prošle godine i najvažnija stvar sad jest okrenuti tvrtku ka napretku na hrvatskom i regionalnom tržištu”, kazao je Pejnović i dodao kako da su se kao potencijalni investitori pojavile i europske i američke banke. Morgan Stanley, Zagrebačka/UniCredit banka i ruska Sberbank trebale bi voditi javnu ponudu dionica najavljenu za zadnji ovogodišnji kvartal.

Neslužbeni izvori tvrde da je uprava HEP-a odabrala prve dvije banke, a ruski Sberbank pridodan je na prijedlog ministra Vrdoljaka. Njegovi se motivi tumače širim naftno-plinskim kontekstom energetske politike, piše banka.hr.

Sudjelovanje u IPO-u nudi dva moguća scenarija. Kupnju dionica po jeftinijoj cijeni, koja će u roku nekoliko dana biti veća, a dionice se na burzi moći skuplje prodati ili kupnja dionica, zadržavanje u vlasništvu i očekivanje godišnjeg prihoda od dividendi. Slobodna Dalmacija procjenjuje da bi vrijednost paketa dionica mogla biti oko 20 tisuća kuna. Doduše, smatraju da bi Vlada građanima trebala dati dodatni popust.

Dionice bi trebale biti jeftinije

Nije ovo euforična rasprodaja dionica, kao kad su se onomad, 2007. godine, prodavale dionice HT-a. Obzirom da se sad nalazimo u kudikamo lošijoj financijskoj situaciji, na rizik kupnje dionica mogli bi se odlučiti samo građani dubljeg džepa. Svojevrsna viša srednja i visoka klasa od 50 do 100 tisuća građana bila bi odabrana skupina ljudi s pristupom dionicama.

Onima s malom štednjom nije preporučljivo ovako ulagati svoj posljednji novac, obzirom da se radi o financijskoj akciji visokog rizika. Čak se ni Vladimir Čačić ne slaže s ovim postupkom pa smatra da treba odustati od IPO-a HEP-a.

“Čisti predizborni potez”

“Ove su najave čisti predizborni i populistički potez, koji nije ekonomski dobar ni dostatno promišljen, a ono što bi trebao učiniti jest raspisati IPO za konkretne projekte, kao što je, na primjer, projekt hidroelektrane Senj – Kosinj”, kazao je Čačić za Slobodnu Dalmaciju.

“Ovo užurbano čišćenje portfelja HEP-a neodoljivo me podsjeća na privatizaciju hrvatskih banaka koje su sanirane novcem hrvatskih građana, a zatim jeftino prodane strancima koji su putem njih opljačkali i još pljačkaju te iste hrvatske građane”, kaže Berlengi, prenosi Tportal.

Berlengi još smatra da su Vrdoljak i Pejnović netransparentno i nezakonito vodili proces privatizacije HEP-a. Odluke se donose na brzinu, bez stručne argumentacije, a postavljeni je rok za provođenaj IPO-a nerealan, upozorava. Ugledni i poznati svjetski ekonomisti ovakve programe pripremaju i do dvije i pol godine, a namjenu tako prikupljenih sredstava treba dobro obrazložiti, zaključuje svoje brige Berlengi.

Reakcija ministra Vrdoljaka

“Tražio sam da se angažiraju konzultanti, jer, ako ikada trebaš razmišljati o tome što ćeš raditi u idućih pet godina, onda moraš razmišljati o tome kada ti je dobro. Da je netko u Ini razmišljao 1997. o tome da se Ina dokapitalizira i ona kupi MOL, Petrol ili Energopetrol u BiH, onda nam 2003. godine ne bi trebao strateški partner”, kazao je Vrdoljak na panel diskusiji u Vinkovcima. Nije donesena još nikakva odluka o javnoj ponudi dionica, prensi Hrportfolio.

“Danas kada je dobro treba restrukturirati HEP, treba od HEP-a napraviti tvrtku koja dobro kotira na burzama, danas kada je dobro trebaš naplatiti to što je dobro, a taj kapital koji isključivo ostaje u HEP-u će onda netko 2017. ili 2018. godine iskoristiti da bi kupio energo tvrtke u Mađarskoj, Sloveniji, BiH, odnosno da mi budemo nekome strateški partner”, kazao je Vrdoljak, poručivši kako HEP mora u iduće dvije godine “početi kupovati ili će biti kupljen”.