Kina gubi status najvećeg proizvođača na svijetu jer biznis seli u Laos i Kambodžu

Jugoistočna Azija bi u idućih 10 godina trebala postati globalni proizvodni centar

FOTO: afp

Mlada i jeftina radna snaga te strateški povoljan položaj Mijanmara, Kambodže i Laosa privlače sve više proizvođača u jugoistočnu Aziju, koja će uskoro zamijeniti Kinu kao “tvornica svijeta”.

Analitičari ANZ banke smatraju kako je ova transformacija samo dio uspona Saveza država Jugoistočne Azije (ASEAN) u treći stup ekonomskog rasta regije, uz Kinu i Indiju. Do 2030. više od 650 milijuna stanovnika jugoistočne Azije bit će mlađe od 30 i pripadat će srednjoj klasi s visokom potrošnjom.

Blizina pouzdanih i sofisticiranih proizvođača

“Vjerujemo da će jugoistočna Azija u idućih 10 do 15 godina od Kine preuzeti titulu svjetske tvornice jer će kompanije povećati fokus na područja jeftine radne snage poput Mekonga”, smatraju u ANZ-u.

Transformaciji prema jugoistočnoj Aziji pogoduje i blizina država jeftine radne snage, Mijanmara, Kambodže i Laosa, s provjerenim učinkovitim proizvođačima u Tajlandu, Vijetnamu, Indoneziji i Filipinima te naprednim proizvođačima u Singapuru i Maleziji. Pored toga članice ASEANA do kraja 2015. planiraju oformiti ekonomsku zajednicu kako bi što prije stvorili uvjete za slobodan protok roba, usluga, kapitala i radne snage između 10 država članica.

Do 2025. bilijun dolara trgovinske razmjene

ANZ prognozira kako bi trgovinska razmjena unutar regije jugoistočne Azije do 2025. mogla doseći bilijun dolara. Inozemna ulaganja u ASEAN mogla bi se popesti na 106 milijardi dolara, nakon što su 2013., prvi put u povijesti, pretekli Kinu po stranim ulaganjima.

“Većina zemalja članica ASEAN-a nalazi između Tihog i Indijskog oceana, a kopnene članice između dvije najmnogoljudnije zemlje svijeta, Kine i Indije. Pristup kopnenim i pomorskim trgovačkim rutama, članicama ASEAN-a omogućuje snažno sudjelovanje u rastu azijske proizvodnje”, kažu analitičari ANZ-a.