Kada bi Grčkoj (zapravo) moglo ponestati novca za vraćanje dugova

Ako se ne dogovore s EU, bankrot Grčke će se dogoditi u kolovozu

Greece’s Prime minister Alexis Tsipras arrives at the European Council headquarters for an extraordinary summit of European leaders to deal with a worsening migration crisis, on April 23, 2015 in Brussels. European leaders gather on April 23 to consider military action, at an extraordinary summit to deal with a worsening migration crisis after a series […]
FOTO: AFP/AFP

Analitičari Bank of America izdali su izvješće naziva „Grexhaustion“ (grčka iscrpljenost), koje poprilično dobro opisuje stanje države koja već mjesecima skače iz krize u krizu, a ni posljednji pregovori s Europom oko uvjeta za dobivanje zajma od 7,2 milijarde eura se zasad ne odvijaju u zadovoljavajućem smjeru.

Skakanje iz krize u krizu za Grke je postala normalna stvar, ali pitanje je kada će Grčka, opeterećena ogromnim dugovima, zapravo ostati bez novaca za vraćanje dugova.

U zadnji čas platili ratu MMF-u

Prva prava zabrinutost da Grčka neće biti u stanju platiti prispjelu ratu se pojavila 9. travnja kada je na red došla isplata MMF-u, ali Grci su ju pokrili. Zatim se 20. travnja spominjao kao datum kada će Grčka ostati bez novca, ukoliko ne dobije novi zajam. Sada analitičari banke HSBC kao prijelomni datum spominju 12. svibnja kada Grčka mora isplatiti 767 milijuna eura MMF-u.

Mnogi analitičari ipak smatraju da će Grčka uspjeti pokriti i tu ratu sada kada je pronašla način da izvuče više novca od lokalnih samouprava. U slučaju da Grčka dobije novu tranšu europske pomoći, datum ostanka bez novaca za vraćanje pristiglih rata bi se pomaknuo za nekoliko mjeseci, ali ako do toga ne dođe mnogi analitičari smatraju da bi Grčka mogla izdržati do kraja lipnja ili početka srpnja.

Analitičari Credit Suissea su uvjereni da Grčka može izdržati svibanj, čak i srpanj. „Grčka je posljednjih nekoliko mjeseci pokazala veliku izdržljivost kada se uzme u obzir da posljednjih osam mjeseci nije imala nikakav službeni priljev novca. Vjerujemo da bi mogla izdržati čak do sredine srpnja“, poručili su analitičari Credit Suissea.

Još u lipnju bi mogli vraćati dugove

U Bank of America se gotovo slažu s tom procjenom i kažu da bi Grčka mogla izdržati do kraja lipnja. Međutim, ne vjeruju da može izdržati srpanj kada nova rata MMF-a dolazi na naplatu, ako ne dođe do značajnih promjena u trenutnoj poziciji Atene naspram kreditora.

Analitičari Citigroup banke kraj lipnja vide kao završetak mogućnosti vraćanja dugova. „Ako Grčka ne dobije sredstva iz bailout fonda ili putem obveznica, vjerojatno neće biti u stanju vratiti obveze prema MMF-u od 1,7 milijardi dolara u lipnju“.

Prema prognozama UBS-a, grčki napori neće biti dovoljni za izbjegavanje poteškoća u plaćanju svibanjskih obveza, a kamoli oni u lipnju. „U svakom slučaju vraćanje dugova u srpnju i kolovozu se čini nemogućim ako grčka vlada ne postigne nekakav dogovor s inozemnim partnerima.“

Grčka vlada očekivala bolju naplatu od lokalnih samouprava

Iz navedenih analiza vidljiv je konsenzus kako će Grčka preživjeti rate MMF-a za svibanj povećanjem domaćih prihoda, ponajprije zahvaljujući fiskalnim zahvatima. Ako ne dođe do dogovora s Europom, mogla bi izdržati i lipanj, pa čak i srpanj, ali ne dalje od toga jer u kolovozu velike rate dolaze na naplatu.

Međutim, i s ranijim rokovima bi moglo biti problema jer grčke novine Kathimerini izvještavaju da njihova Vlada ne uspijeva dovoljno brzo prikupiti očekivana sredstva od lokalnih vlasti. Naime, grčka vlada se nadala kako će prikupiti između 1,5 do 2 milijarde eura, a dosad su prikupili samo 450 milijuna.

Ako im taj plan propadne, datum kada Grčka neće moći vraćati dugove doći će puno brže.

Neki pak smatraju da bi Grčka mogla izdržati i do kraja godine ako prestane plaćati dugove privatnom sektoru, što su i ranije u povijesti radili. Još jedan scenarij koji bi mogao održati Grčku malo duže na životu jest brza privatizacija nekih tvrtki, čemu se opire glasačko tijelo Syrize.