Kako je Nvidia, uz pomoć umjetne inteligencije, postala jedna od najmoćnijih kompanija na svijetu

Kvartalni prihod tvrtke skočio je za 265 posto, što je potaklo snažan rast njihovih dionica

SANTA CLARA, CALIFORNIA - FEBRUARY 05: A sign is posted at Nvidia headquarters on February 05, 2024 in Santa Clara, California. Shares of Nvidia stock hit record highs on Monday after analysts increased their outlook on company.   Justin Sullivan/Getty Images/AFP (Photo by JUSTIN SULLIVAN / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
FOTO: Getty Images via AFP

Nvidijine dionice skočile su nakon što je tvrtka objavila da je njen kvartalni prihod porastao za 265 posto, uz najavu da će prodaja nastaviti još intenzivnije rasti zahvaljujući mahnitoj potrošnji na umjetnu inteligenciju. Prihodi te najvrjednije tvrtke za proizvodnju čipova iznosili su 22,1 milijardu dolara, čime su daleko premašena očekivanja Wall Streeta od 20,4 milijarde dolara. Nvidia najavljuje rast prihoda u trenutnom kvartalu za 24 milijarde dolara.

“Ubrzano računalstvo i generativna umjetna inteligencija došli su do ključne, prijelomne točke. Potražnja raste diljem svijeta među tvrtkama, industrijama i nacijama”, rekao je jedan od osnivača i izvršni direktor Nvidije Jensen Huang.

Vrijedi 1,7 bilijuna dolara

Kalifornijska tvrtka ima tržišnu vrijednost od oko 1,7 bilijuna dolara, čime je zasjenila Alphabet i postala treća najvrjednija tvrtka na burzi. Dionice su nakon zatvaranja burze ojačale za više od osam posto. Nvidia je bila najveći pojedinačni pokretač porasta indeksa S&P 500 ove godine, budući da je na nju otpalo oko četvrtinu dobitka indeksa. Važnost tvrtke toliko je porasla da su neki analitičari usporedili njeno financijsko izvješće sa značajem objavljivanja podataka o inflaciji.

Nvidia je rekla da je zarada po dionici dosegla 4,93 dolara u četvrtom tromjesečju, nadmašivši očekivanja analitičara od 4,59 dolara, prema procjenama podatkovne tvrtke LSEG. U usporedbi s istim periodom prošle godine, neto prihod porastao je za 770 posto na 12,3 milijarde dolara, što je također premašilo očekivanja analitičara od 10,4 milijarde dolara.

Najpopularnija roba u Silicijskoj dolini

Nvidia, koja je 1993. godine krenula kao proizvođač grafičkih kartica, postala je sinonim za umjetnu inteligenciju, jer u velike tehnološke tvrtke kao što su Alphabet, Microsoft, Amazon i Meta povećale svoja ulaganja u umjetnu inteligenciju.

Čipovi tvrtke, poput H100, postali su industrijski standard za obradu podataka za velike jezične modele. Strelovit uspjeh OpenAI-jevog chatbota ChatGPT pomogao je pretvoriti H100 čipove u najpopularniju robu u Silicijskoj dolini prošle godine. Mark Zuckerberg, izvršni direktor Mete, bivšeg Facebooka, najavio je povećanje ukupne zalihe H100 čipova na 350.000 u 2024. godini.

Kočnica još većeg rasta Nvidije nije potražnja, već ponuda. Na velike tehnološke tvrtke otpada gotovo 40 posto Nvidijinih prihoda, no njezini kupci su se diverzificirali jer sve više industrija, poput automobilske i financija, investira u umjetnu inteligenciju.

Stiže sve veća konkurencija

Financial Times piše kako investitori sada prate može li Huang održati Nvidijine goleme stope rasta, dok se fokus prebacuje na nove proizvode, kao što je AI čip B100, za koji se očekuje da će početi isporučivati kasnije ove godine.

Tvrtka se bori i sa sve većom konkurencijom, koja dolazi i od kupaca koji počinju razvijati vlastite AI čipove. No, najveći konkurent mogla bi biti Kina, koja je u prošlosti činila četvrtinu prihoda. Nova američka izvozna pravila za industriju poluvodiča značila su da je Nvidia bila prisiljena osakatiti funkcionalnost svojih proizvoda kako bi nastavila s prodajom u regiji.