Kineske vlasti napravile su jezivu aplikaciju za uhođenje muslimana. Planiraju je izvoziti na Zapad

Aplikacija zvana IJOP omogućava neprekidni nadzor muslimanske manjine u Kini

Po čitavom nizu važnih vrijednosnih pitanja, kineske vlasti drastično odudaraju od zapadnih običaja (pod “zapadnih”, ne mislimo na geografskih zapad, već ono, što se načelno ubraja u liberalno-demokratski poredak). Pa tako prilično slobodno vrše dubiozne genetske eksperimente, cenzuriraju ogromne dijelove interneta, zatvaraju i likvidiraju političke protivnike, a novi izvještaj Human Rights Watcha (HRW) donosi detalje o još jednoj jezivoj mjeri.

Kineske vlasti razvile su platformu zvanu IJOP, a najviše je koriste u pokrajini Sinkjang, u kojoj živi znatan broj muslimana. Prema informacijama HRW-a, vlasti su natjerale sve pripadnike muslimanske manjine da na svoje mobitele skinu aplikaciju kako bi ih mogli uhoditi. Uz to, instalirali su stotine tisuća naprednih kamera koje mogu prepoznavati lica, a najmanje milijun muslimana zatočili su u takozvanim centrima za preodgoj.

Sustav prati sve, od kontracepcije do struje

Iako kažu da IJOP služi borbi protiv terorizma, istraživači HRW-a ustanovili su kako vlasti prate nevjerojatnu količinu privatnih podataka, od toga kakvu kontracepciju koriste do dnevnih navika, krvne grupe, komunikacije, fizičkog kretanja, potrošnje struje i ostalog. Od tih podataka IJOP je stvorio 36 mogućih profila građana, te po tome rangira potencijalnu opasnost muslimanskih stanovnika. Sustav je povezan s kamerama u pokrajini, tako da vlasti u svakom trenutku znaju gdje se tko nalazi, s kime komunicira i tko je s njima.

Policija ima ovlasti u bilo kojem trenutku zaustaviti pripadnike muslimanske manjine u Sinkjangu, pretresti ih, uzeti im mobitele i privesti ih u jedan od centara. U posljednje dvije godine Kina je investirala 7.2 milijarde dolara u sigurnosne sustave, a nešto poput IJOP-a planiraju implementirati u ostatku zemlje. Prema navodima u izvještaju, neke vlade kontaktirale su Kinu kako bi razmotrili mogućnost izvoza kontroverzne aplikacije u ostale zemlje.

Stvar je više nego problematična: ovako integrirana tehnologija, usmjerena na totalnu državnu kontrolu, omogućila bi neprekidno uhođenje građana, diskriminaciju određenih skupina, manipulacije s ljudskim pravima i direktan pristup čitavom nizu privatnih podataka.