Stradavanja u Alepu mogla bi jako narušiti odnose prema vjerskim manjinama. I to ne samo u Siriji

Suniti su ogorčeni zbog pogibelji civila u istočnom Alepu

Syrian residents leave Aleppo's Bustan al-Qasr neighbourhood after pro-government forces captured the area in the eastern part of the war torn city on December 13, 2016.
After weeks of heavy fighting, regime forces were poised to take full control of Aleppo, dealing the biggest blow to Syria's rebellion in more than five years of civil war.

 / AFP PHOTO / George OURFALIAN
FOTO: AFP/AFP

Rashad Ali je muslimanski sunit iz Velike Britanije koji je svoj život posvetio borbi protiv ekstremizma, a mlađe pripadnike svoje vjerske organizacije uvjerava da mu se na sve moguće načine pokušaju oduprijeti, piše Economist.

Iako je riskirao da postane omraženim članom svoje vjerske zajednice, Ali je od britanskih vlasti zahtijevao da se još žešće bore protiv radikalnoga islamizma. Rashad Ali najviše djeluje u svojoj zemlji, ali istovremeno prati i zbivanja na muslimanskoj sceni u drugim mjestima.

Uvjeren je da će nedavna zbivanja u Siriji ugroziti njegov pacifistički aktivizam. Nedavno je boravio u Jordanu, Libanonu, Tunisu i Maroku. Tamo je, kako kaže, svjedočio koliko su suniti razočarani i ljuti zbog stradanja civila u istočnom Alepu.

Suniti se osjećaju nezaštićenima

Rashad Ali se istovremeno ljuti na Ruse, koji tvrde da svojim zračnim napadima pomažu lokalnim kršćanima, ali i na šijitske muslimane. Razočaran je i u zapadne zemlje, kako tvrdi, ne čine ništa kako bi obuzdali rusko-iransku koaliciju.

Tvrdi kako je savjest zapadnih zemalja dirnuta stanjem etničkih i vjerskih manjina, kao što su Kurdi, Jazidi i male kršćanske sekte, ali je isto tako indiferentna na položaj arapskih sunita. Tijekom svojih putovanja slušao je brojne sunite koji se žale kako se osjećaju nezaštićenima.

Alep će ugroziti odnose među vjerama

Uvjeren je da će događanja u Alepu dovesti do još veće radikalizacije sunita, ugroziti odnose između muslimana i kršćana, ali i otrovati atmosferu u zemljama u kojima zajedno žive suniti i šijiti. Kaže da se to već događa u susjednom Libanonu, u koji su izbjegli brojni Sirijci različitih vjeroispovijesti.

Sirijski kršćani u Libanonu sumnjaju da su svi suniti ekstremisti, a suniti pak vjeruju kako svi sirijski kršćani podržavaju Bašara al Asada. Istraživač Islama na Royal United Services Institutu H.A Hellyer, također smatra kako će sirijska tragedija ugroziti odnose između muslimanskog i zapadnog svijeta, ali i između kršćanskih i muslimanskih vjernika.

Ogorčeni stavovi

“Previše ljudi smatra da je Assad zaštitnik kršćana. Stvorio se dojam kako je jedan život kršćanina u Alepu vredniji od života muslimana. To bi moglo rezultirati ogorčenim stavovima”, tvrdi Hellyer.

Jedan dio sunitskih muslimana smatra kako njihove zemlje nisu dovoljno uključene u borbu protiv Asada, dok drugi vjeruju da njihove zemlje ne bi na Bliski Istok trebale slati vojne snage. Rashad Ali kako ovi osjećaji vrlo lako mogu postati okidači za nasilno ponašanje.