Kolike će biti posljedice ovakvog naglog prekida ionako loše turističke sezone?

Turistička sezona je očito gotova, ostaje nam samo da zbrojimo gubitke

Iako se početkom kolovoza činilo da bi hrvatski turizam mogao izvući maksimum iz ove očajne sezone, s obzirom na to da su podaci za prvih desetak dana pokazivali da smo negdje na 70 posto prošlogodišnjih brojki, a njemačkih turista je tada bilo čak i više nego prošle godine, situacija se ubrzo promijenila, a sezona će, očito je, završiti prije nego što je trebala i nego što bismo željeli.

Pogoršanje epidemiološke slike – neki dan smo ušli među 10 zemalja s najviše zaraženih na 100 tisuća stanovnika – stavilo je Hrvatsku na “crvenu listu” Njemačke i Slovenije iz kojih stiže najveći broj turista.

Njemačka je kao nesigurne za putovanja označila dvije dalmatinske županije, dok je Slovenija pozvala svoje građane da se do ponedjeljak vrate kući, ako ne žele u dvotjednu izolaciju.

Brojke sve govore

O kakvom gubitku se radi najbolje ilustriraju brojke. Nijemci su redovno najbrojniji gosti na hrvatskoj strani Jadrana, pa su i ove godine usprkos pandemiji ostvarili 5,8 milijuna noćenja, što je 22 posto od ukupnog broja, te 795 tisuća dolazaka. Odmah iza njih su Slovenci s 4,8 milijuna noćenja i 674 tisuće dolazaka.

Priliku koju smo imali, kao destinacija u koju glavnina turista stiže automobilom, što je u ovim uvjetima putovanja velika prednost, očito nećemo u potpunosti iskoristiti. Dio javnosti za taj promašaj krivi Vladu odnosno pogrešne odluke Stožera Civilne zaštite jer smatraju da se nije smio dozvoliti rad noćnih klubova, koji su identificirani kao najveći izvor širenja zaraze.

Ostajemo bez stotina milijuna eura

No bilo kako bilo, jasno je da ćemo zbog naglog prekida sezone ostati bez stotina milijuna eura, u ionako vrlo kritičnoj situaciji kada se suočavamo sa snažnim padom gospodarske aktivnosti, rastom proračunskog manjka i javnog duga.

Zemlja poput Hrvatske posebno su pogođene ograničenjima putovanja zbog visokog udjela turizma u BDP-u. Turizam generira preko 11 posto BDP-a i preko 16 posto bruto dodane vrijednosti, te je izvor prihoda za jako veliki broj ljudi, bilo da su zaposleni u tom sektoru ili se bave djelatnostima koje servisiraju turističke aktivnosti.

Hoćemo li ostvariti i 50 posto lanjskih brojki?

Ministar financija Zdravko Marić jučer je iznio podatak da je od početka izbijanja pandemije do sada zabilježeno 17 milijardi kuna manje fiskaliziranih računa u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Prema njegovim riječima, ove godine fiskalizirano je 105,7 milijardi kuna, a u istom razdoblju prošle godine 122,7 milijardi kuna. Nije teško pretpostaviti da se značajan dio tog pada odnosi upravo na turističku potrošnju.

S obzirom na to da je sezona praktički prekinuta, upitno je hoće li turizam uspjeti ostvariti i 50 posto prošlogodišnjih brojki. Prema podacima za prvih sedam mjeseci imali smo 4,1 milijun dolazaka, što je oko 35 posto prošlogodišnjeg broja.

Što se tiče noćenja, njih je u prvih sedam mjeseci bilo 26,3 milijuna što je oko 46 posto prošlogodišnjeg broja noćenja za prvih sedam mjeseci. Kolovoz je mogao popraviti tu statistiku, no s obzirom na to da je sezona praktički prekinuta i da turisti u kolonama odlaze iz zemlje, čini se da turističkom sektoru preostaje jedino da podvuče crtu, zbroji gubitke i da ovu godinu što prije zaboravi.