Krenuo je kao šala, no Dogecoin je postao četvrta najvrjednija kriptovaluta na svijetu

Tržišna vrijednost mu je sada veća od Fordove

FOTO: Elon Musk/Twitter

Prema podacima CoinMarketCapa, stranice koja prati vrijednost kriptovaluta, Dogecoin je sada službeno postao četvrta najvrjednija kriptovaluta. U godinu dana (YTD), vrijednost mu je skočila 14.000 posto, a tržišna vrijednost mu sada premašuje 85 milijardi dolara. Dogecoin je sada službeno prestigao i ripple, čija tržišna vrijednost iznosi 71 milijardu dolara. Dogecoin, koji je nastao kao šala, sada je vrjedniji od Forda.

Nedavni osjetni skok vrijednosti Dogecoina dogodio se u utorak, kada je vrijednost skočila za više od 60 posto. Edward Moya, analitičar tvrtke Oanda, misli kako se taj veliki skok vrijednosti može pripisati Elonu Musku. Naime, Musk će u subotu voditi humorističnu emisiju Saturday Night Live, a Musk je jedan od većih zagovaratelja kriptovaluta, posebice Dogecoina, kojeg je nazvao “kriptovalutom za sve ljude” početkom veljače.

Tada je, naravno, također zabilježen skok vrijednosti od 20 posto. Moya također predviđa da će jedan Muskov skeč sigurno tematizirati kriptovalute, koji će nedvojbeno biti viralan, zbog čega bi, misli analitičar, vrijednost Dogecoina mogla dodatno skočiti.

 

Skočile su i ostale kriptovalute

Dakle, sada su samo tri kriptovalute vrjednije od Dogecoina. Binance coin ima tržišnu vrijednost od 99 milijardi, Ethereum vrijedi 388 milijardi, a bitcoin je skočio na više od bilijun dolara. I te kriptovalute zabilježile su velik rast u posljednjih godinu dana. Bitcoin je tako skočio za 80 posto, dok je Ethereum skočio za više od 300 posto.

No, kako je uopće nastao Dogecoin? Pa, nastao je kao šala 2013. godine, na račun nekih analitičara i zagovaratelja tada poprilično novih kriptovaluta, koji su tada davali neke, za tadašnje vrijeme, nemoguće spekulativne procjene. Da se radilo o šali i memeu, trebalo je biti odmah jasno, budući da je logotip ili simbol kriptovalute pas shiba inu, poznatiji kao meme “doge”. Na logotipu te kriptovalute nalazi se doge, okružen gramatički netočnim frazama, koje bi trebale nalikovati unutarnjem monologu.

Riječi su namjerno napisane u gramatički netočnom obliku engleskog jezika, s frazama poput “so wow” i “much currency”. Dogecoin ima i svoj dan, 20. travanj, koji se u svijetu također (neformalno) slavi kao međunarodni dan marihuane.

Ima hrpu fanova

Za razliku od ostalih kriptovaluta, Dogecoin nije ograničen, budući da se svake minute generira 10.000 novih. Stoga, američki tjednik Barrons piše kako i nije baš smislena investicija za kontriranje inflaciji. Premda neki online trgovci prihvaćaju Dogecoin kao način plaćanja, poput trgovine informatičkom opremom Newegg u SAD-u, Dogecoin nije ni blizu gotovo opće prihvaćenosti koju uživa bitcoin.

No, s druge strane, Dogecoin ima hrpu obožavatelja, a trgovanje njime je na momente znalo rušiti investicijsku platformu Robinhood. Među njima su, uz Muska, reper Snoop Dogg i basist benda Kiss, Gene Simmons, ali i investitor Mark Cuban.

Priča podsjeća na GameStop

Slično kao i s eksplozijom vrijednosti dionica GameStopa početkom godine, rast vrijednosti Dogecoina može se pripisati i američkoj vladi, koja je nekim Amerikancima poslala treći ček financijske pomoći zbog koronavirusa. Washington je tako poslao 163 milijuna čekova, vrijednosti 384 milijarde dolara.

Amerikanci su tako mogli dobiti do 1400 dolara po osobi, uz 1400 dolara za uzdržavani osobu. Premda je ček zamišljen kao pomoć za građane koji su ušli u financijske probleme ili ostali bez posla, ekonomisti tvrde da su neki od njih svoje čekove iskoristili kao sredstva za investicije u kriptovalute poput bitcoina i Dogecoina, te dionice poput GameStopovih.

Yahoo Finance piše kako je moguće da će Dogecoin premašiti vrijednost od jednog dolara, budući da je u jednom trenu došao do vrijednosti od gotovo 70 centi. Kada je lansiran, nitko nije vjerovao da bi takva vrijednost ikad bila moguća.