Meta je ovaj tjedan prodala i službeno svoju kriptovalutu Diem

Diem je službeno prodan kriptobanci Silvergate Capital Corporation

WASHINGTON, DC - OCTOBER 23: Facebook co-founder and CEO Mark Zuckerberg testifies before the House Financial Services Committee in the Rayburn House Office Building on Capitol Hill October 23, 2019 in Washington, DC. Zuckerberg testified about Facebook's proposed cryptocurrency Libra, how his company will handle false and misleading information by political leaders during the 2020 campaign and how it handles its users data and privacy.   Chip Somodevilla/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Tadašnji Facebook, a današnja Meta, htjela je svoju kriptovalutu lansirati još tijekom ljeta 2019. godine, tvrdili su prilikom najave svoje inicijative Libra. Facebook je htio da Libra bude stablecoin, odnosno, token čija je vrijednost stabilna i predvidiva, bez naglih oscilacija u vrijednosti kao što je slučaj s drugim kriptovalutama. Facebook je tada stvorio podružnicu i udruženje, a oboje su trebali pomoći u odvajanju Libra inicijative od samog Facebooka.

No, ideja Libre dočekana je s jakom opozicijom državnih tijela, gotovo odmah nakon najave. Facebook je od tada lansiranje Libre nekoliko puta odgodio, a morao ju je i preimenovati, pa se na koncu stablecoin trebao zvati Diem. Krajem siječnja ove godine, Diem, odnosno Libra i Facebookova kriptovaluta, službeno više nemaju veze s Metom. Ako se Diem i pojavi još koji puta, neće imati nikakve (službene) veze s kompanijom, što opet ne znači da Meta odustaje od ideje implementiranja kriptovaluta u svoje proizvode.

Cijena bi mogla biti oko 200 milijuna dolara

Kako su ovaj tjedan izvjestili iz Diema, cjelokupno vlasništvo kompanije i sve povezano s Diem Payment Networkom prodano je crypto banci Silvergate Capital Corporation, a The Verge je pisao kako bi cijena mogla iznositi oko 200 milijuna dolara.

Direktor Diema Stuart Levey je i sam priznao kako kriptovaluta Diem ne bi imala budućnost pod okriljem Facebooka. “Premda su nam davali pozitivne povratne informacije, kroz razgovore sa saveznim regulatorima postalo je jasno da se projekt ne može nastaviti. Rezultat toga je da je najbolje rješenje za budućnost prodaja vlasništva grupe Diem, kao što smo i učili sa Silvergateom”, kaže Levey.

“Jedan od najviših prioriteta nam je bio stvaranje sustava naplate koji je siguran od malverzacija. Protiv toga smo se pokušali boriti na inovativne načine, koji još nisu viđeni u industriji, koje su i regulatori proglasili dobrima. Među njima bila je zabrana anonimnih transakcija, kojima se sprječavalo pranje novca. Surađivali smo s regulatorima diljem svijeta, a projekt se znatno unaprijedio i evoluirao. U SAD-u, više rangirani dužnosnici su nam rekli kako je Diem najbolje izrađeni stablecoin koji su do tada vidjeli”, dodao je Levey.

Za sada se ne zna što će biti s Diemom

No, što će Silvergate napraviti s Diemom za sada nije poznato. Poznato je pak kako Facebook i Instagram pokušavaju pronaći načina kako implementirati NFT-ove u svoju platformu, kao što je to već učinio Twitter. Dodajući podršku za NFT, društvene mreže svojim korisnicima omogućuju interakciju s blockchainom, a otvaranje burze za NFT-ove bi mogao biti poprilično lukrativan potez za kompaniju.

Zadnji dio koji je povezan s Diemom je kriptonovčanik Novi, koji je u vlasništvu Facebooka. Novi podržava slanje novca WhatsAppom, no riječ je i dalje o pilot projektu. Novi bi mogao biti dio Facebookove, odnosno, Metine strategije za kriptovalute, NFT-ove i metaverse u budućnosti.