Mijenjanje imena, stila, ponude... Što su sve hoteli spremni učiniti da privuku mlađe goste?

Veliki lanci hotela proširuju ponudu

Soba u Hyattu (Foto: Wikipedia)

Današnja je ponuda hotela vjerojatno veća nego ikad. Međutim, i njihova su imena zbunjujuća no ikad. Uzmimo za primjer da putujete negdje i želite odsjesti u poznatom lancu hotela Hyatt. U kojem točno? U ponudi su Hyatt Regency, Park Hyatt, Grand Hyatt, Hyatt House, Hyatt Place, a uskoro stiže i Hyatt Centric.

Sve su to hoteli iste grupacije, ali svaki od njih ne podrazumijeva identičnu uslugu. Deset najvećih svjetskih lanaca sada u ponudi ima 113 kombiniranih brendova različitoga cjenovnog ranga. 31 od tih brendova nije postojao prije deset godina. Trend je to, poručuju, na koji ćemo se očigledno trebati naviknuti, jer postaje trajan.

Hoteli danas pokušavaju privući mlađu populaciju gostiju, koji su u potrazi za autentičnim iskustvom. Posljedično, žele i autentičan i nesvakidašnji smještaj u hotelu, piše Mashable. Žele jedinstvena i popularna mjesta, koja nisu ista kao ostala i nisu preslikana kopija nekog drugog smještaja na nekom drugom mjestu.

Stvoreni za Generaciju Y

Tako su nastali takozvani lifestyle hoteli i predstavljaju novi segment hotelske ponude s tendencijom rasta. Stvoreni su da privuku Generaciju Y, putnike dobi između 18 i 34 godine, za koje se smatra da ih neće fascinirati mramorna kada u kupaonici, koliko vreća za sjedenje.

“Veliki hotelski lanci sad imaju strategiju pretvaranja da to nisu. Žele da mislite da su butik hoteli”, kaže Pauline Frommer, direktorica putničke agencije Frommer’s. “Silna količina različitih imena koja koriste za svoje smještajne kapacitete dobar je način da se prikriju. Široka publika to ionako ne može pratiti”, objašnjava.

Mnogi su poznati lanci tako kupili atraktivne lokacije i imenovali nove smještajne kapacitete imenima koja drže za popularna. “Ljudi su zbog interneta orijentirani na niše. Sve je segmentiranije”, kaže David Kong, izvršni direktor Best Westerna.

Rast potražnje i broja kapaciteta

Samo u SAD-u hoteli prodaju 65 posto više kapaciteta, za razliku od 55 posto prije pet godina. Cijena koju gosti plate danas iznosi prosječnih 115 dolara, dok je do prije pet godina ona bila 97 dolara. Iz tog je razloga tamo trenutačno više od 128 tisuća hotelskih soba u izgradnji. Trenutačnoj ponudi od oko 5 milijuna soba dodano je i oko 306 tisuća onih koje su u različitim fazama prilagodbe.

Obzirom da lanci ne nazivaju baš svaki od svojih smještajnih kapaciteta isto, nastala je svojevrsna invazija hotelskih imena. “Brendovi vjerojatno pretjeruju i prevaziđeni su, uz nekoliko iznimki”, kaže Steve Joyce, izvršni direktor Choice hotela. Taj lanac ima pak 11 različitih brendova koji uključuju Comfort Inn, EconoLodge, MainStay Suites i Cambria Suites. “Ne vidim realnu potražnju među klijentima”, dodaje.

“Nije uopće pitanje broja brendova. Stvar je u pravim brendovima”, kazao je Anthony Capuano iz Marriotta. “Možda ćemo trebati još”, dodaje.

Čemu sve to?

Zadnji je nagli rast hotelska industrija ostvarila tik pred recesiju, 2006. i 2007. godine. Međutim, mnogi se pitaju čemu sve ovo što se danas čini. Skeptici kažu kako uopće nije stvar u različitoj ponudi niti u promjeni korisničkog iskustva, koliko u ubiranju novca od iznajmljivanja prostora i različtih dozvola koje se moraju platiti.

Mnogi sumnjaju i u postojanje mnogih od navedenih hotela u sljedećih pet godina. Glavni je argument da se ne može kreirati ponuda koja se bazira samo na Generaciji Y. Ukusi će se promijeniti, a uostalom, većina gostiju ionako samo traži čiste plahte, donekle udoban krevet, besplatan Wi-Fi i eventualni doručak. Ostalo i nije toliko važno.