MMF je objavio izvještaj o svjetskoj financijskoj stabilnosti i stanje je dosta loše (posebno u eurozoni)

Glavni faktori nestabilnosti su Kina i SAD. Eurozona bi, tvrdi MMF, mogla opet upasti u krizu

Međunarodni monetarni fond (MMF) u utorak je objavio godiošnji izvještaj u kojemu analizira valutne tečajeve i vanjskotrgovinske bilance. U izvještaju se upozorava da je u zadnjih nekoliko godina napravljen premali napredak u smanjenju neravtnoteža i da to doprinosi globalnoj financijskoj nestabilnosti.

Zemlje se velikim suficitom tekućeg računa platne bilance poput Kine i Njemačke, moraju potaknuti domaću potražnju kako bi pomogle u ispravljanju neravnoteža koje ograničavaju globalni rast. tvrdi MMF.

Kinezi ne podcjenjuju valutu, tvrdi MMF

Najveći faktori neravnoteže i dalje su preveliki kineski suficit i američki deficit tekućeg računa platne bilance. MMF kaže da je “presudno da Kina usvoji fleksibilniji tečaj temeljen na tržišnim kretanjima te da poveća potrošnju i otvori financijski sustav.

Dok se yuanom lani trgovalo 3 do 12 posto ispod “razine sukladne sa srednjoročnim tržišnim fundamentima i poželjnim politikama”, nedavno dizanje vrijednosti valute znači da više nije podcijenjena, ocjenjuje se u izvještaju. Zaključak o yuanu ponavljanje je procjene iz svibnja i suprotan od američkog stava da je ta valuta podcijenjena.

Nitko ne poduzima dovoljno protiv nestabilnosti

Američkim dolarom trenutno se trguje “umjereno iznad” razine koja odgovara tržišnim fundamentima, tvrdi MMF. “U najboljem slučaju, to što se ništa ne radi po pitanju prevelikih neravnoteža, značit će izgubljenu priliku i pristajanje na osrednji ishod na području globalnog rasta i stabilnosti” izjavio je zamjenik direktorice MMF-a David Lipton u priopćenju koje prati izvještaj “Nedovoljna aktivnost u smanjenju prevelikih deficita značit će dodatni rizik za financijsku stabilnost.”

uz Kinu i Njemačku, Lipton je spomenuo i Južnu Koreju kao zemlju koja bi trebala smanjiti suficit tekućeg računa, a spomenuo je i deficite u Velikoj Britaniji, Brazilu i Francuskoj. “Prilagođavanje realnih tečajeva, iako samo po sebi nije dovoljno, izuzetno je važno kao i politike koje bi trebale olakšavati umjesto da otežavaju prilagodbe.” rekao je Lipton.

Dolar je lani bio precijenjen i do 10 posto

Volatilnost valuta u zadnje vrijeme je “prirodna” reakcija na promjene cijena sirovina, posebno na pad cijena nafte te na razlike u brzini gospodarskog rasta, inflacije i monetarne politike.

MMF u izvještaju procjenjuje da je dolar lani precijenjen i do 10 posto i preporučuje američkoj vladi da kao cilj postavi suficit primarnog proračuna od oko 1 posto BDP-a u srednjem roku. Preporučuju i strukturne reforme za povećanje produktivnosti i rast radne snage.

ECB više nema čime pomoći eurozoni

Eurozona se, upozorava MMF, suočava s tmurnim izgledima zbog zabrinutosti oko Grčke, visoke nezaposlenosti i bankarskog sektora koji se još bori s krizom. Zadnja analiza eurozone pokazala je da je “još podložna negativnim šokovima” jer zbog neravnomjernog rasta i monetarne politike koja ostaje bez alata kojima bi ga potakla. MMF poziva EU na “hitan kolektivni napor” koji bi ubrzao reforme, ili će se rizik gubitaka povećati.

Kratkoročni poticaji poput masovnog otkupa dugova koji provodi Europska središnja banka, niskih cijena nafte i slabog eura ne mogu vječno pomagati. Potražnja je kronično niska bilance banaka i kompanija loše a strukturalne slabosti duboko ukorijenjene. MMF upozorava i da je stopa rasta po glavni stanovnika u eurozoni pala dosta ispod razina prije krize. Riječ je o analizi koja je rađena između 18. svibnja i 3 lipnja, prije nego se stvar između Grčke i Europske unije totalno zakomplicirala.