Vodeći eksperti za robotiku i umjetnu inteligenciju, poput Muska, upozoravaju UN da zabrani robote ubojice

U otvorenom pismu ističu kako nemamo puno vremena za reakciju

A mock "killer robot" is pictured in central London on April 23, 2013 during the launching of the Campaign to Stop "Killer Robots," which calls for the ban of lethal robot weapons that would be able to select and attack targets without any human intervention. The Campaign to Stop Killer Robots calls for a pre-emptive and comprehensive ban on the development, production, and use of fully autonomous weapons. AFP PHOTO/CARL COURT / AFP PHOTO / CARL COURT
FOTO: AFP/AFP

U otvorenom pismu UN-u, znanstvenici i inovatori iz 26 zemalja pozivaju Ujedinjene Narode na zabranu razvoja autonomnog, tj. robotiziranog oružja. Među 115 potpisnika otvorenog otvorenog pisma su vodeći stručnjaci za robotiku i umjetnu inteligenciju, među kojima i Elon Musk, Mustafa Suleyman, su-osnivač DeepMinda, koji pod Googleom razvija neuralne mreže i drugi. Ostali potpisnici deklaracije su uglavnom šefovi robotičkih kompanija ili kompanija koje razvijaju umjetnu inteligenciju.

“Kada bi se takvi sustavi razvili, oni bi omogućili sukobe na mnogo većoj skali nego ikada u povijesti, s mnogo kraćim vremenom borbe spram ljudskih sukoba. Moglo bi se raditi o oružju za terorizam nad civilima, ali i o hakiranom oružju koje se može natjerati da napada bilo koga. Nemamo puno vremena za rekaciju. Kada se otvori ova pandorina kutija, teško ćemo ju zatvoriti” – stoji u otvorenom pismu UN-u.

‘Nemamo puno vremena za reakciju’

Slično pismo je poslano i 2015. godine, u kojem su upozoravali na opasnosti sustava koji bi mogao napasti mete bez ljudske interakcije. Dakle, upozorili su na sustave koji sami mogu odlučivati o tome koga napasti. Među njima su navodili dronove i quadcoptere, koji bi sami napali ljude nakon što se zadovolji nekoliko definiranih kriterija za napad.

Elon Musk je u zadnjih par godina bio veoma bučan u upozorenjima kako nam umjetna inteligencija može naškoditi. Donirao je i milijune dolara kako bi platio istraživanje s ciljem stvaranja umjetne inteligencije koja će raditi za dobrobit čovječanstva, a ne na štetu. Na koncu, osnovao je i OpenAI, neprofitnu organizaciju s istim ciljem.

UN-ova konferencija o konvenciji o konvencionalnom oružju se jednoglasno složila o početku formalnih diskusija za zabranu autonomnog oružja. Trenutno se već 19 zemalja članica složilo sa pokretanjem zabrane, prije nego su i počeli razgovori. Iako im je sastanak bio zakazan za danas, pomaknut je na studeni, prema pisanju Fortunea.