Musk, Wozniak i Hawking traže da se zabrani razvoj vojne umjetne inteligencije i robota ubojica

Autonomno oružje opasnije je od atomske bombe, upozoravaju u otvorenom pismu

Više od 1000 uglednih stručnjaka za umjetnu inteligenciju i vodećih istraživača na tom području napisali su otvoreno pismo u kojemu upozoravaju na “utrku u naoružanju vojnom umjetnom inteligencijom” i traže zabranu “borbenog autonomnog naoružanja”.

Apel protiv robota ubojica, kako jednostavnije zovu novu generacijau oružja, podržali su i osnivač Tesle Elon Musk, suosnivač Applea Steve Wozniak, direktor Googleova DeepMind projekta Demis Hassabis i profesor Stephen Hawking.

Treća revolucija u ratovanju

U pismu kažu: “Tehnologija umjetne inteligencije došla je do točke u kojoj je njezina primjena na autonomno oružje, ako ne zakonski onda u praksi, moguća u idućih nekoliko godina, a ne desetljeća i ulozi su veliki: autonomno oružje opisuje se kao treća revolucija u ratovanju, nakon izuma baruta i nuklearnog naoružanja.”

Potpisnici apela kažu da se umjetna inteligencija može koristiti kako bi ratišta postala sigurnija za vojsku ali kad se primijeni na oružje može upravljati samo sobom, zemlje će lakše ulaziti u ratne sukobe i to će u konačnici dovesti do većih ljudskih žrtvi.

Autonomno oružje je Kalašnjikov budućnosti

Ako jedna vojna sila počne razvijati sustave koji sami biraju mete i napadaju bez izravne kontrole čovjeka, počet će utrka u naoružanju slična onoj za atomsku bombu, tvrde potpisnici. Za razliku od nuklearnog oružja, umjetna inteligencija ne treba ni posebne teško dostupne sirovine i teško ju je nadzirati.

“Krajnji ishod ovog puta je očigledan: autonomno oružje postat će Kalašnjikovi sutrašnjice. Ključno pitanje današnjeg čovječanstva je hoće li započeti utrku u naoružanju umjetnom inteligencijom ili će je u startu spriječiti.” stoji u otvorenom pismu.

UN nije uspio zabraniti razvoj robota ubojica

Musk i Hawking tvrde da je riječ o “najvećoj prijetnji našoj egzistenciji” i da bi razvoj punog kapaciteta umjetne inteligencije “značio kraj ljudske rase”. Wozniack je nedavno ublažio stav i tvrdi da bi roboti mogli biti dobri za ljude kada bi se pazilo da ih se razvija kao strojeve koje trebaju ljudsku brigu da bi funkcionirali, “nešto kao kućni ljubimci.” Na UN-ovoj travanjskoj konferenciji u Ženevi na kojoj se raspravljalo o budućnosti naoružanja a u sklopu toga i o “robotima ubojicama”, Velika Britanija usprotivila se zabrani razvoja takvog naoružanja.