Musk zbog sukoba interesa napušta organizaciju koja istražuje i razvija umjetnu inteligenciju

Musk je pomogao osnovati OpenAI zbog straha što nam donosi umjetna inteligencija u budućnosti

FOTO: Brendan Smialowski/AFP

Elon Musk napušta upravu organizacije OpenAI, koju je pomogao stvoriti 2015. godine. OpenAI je neprofitna organizacija osnovana budžetom od milijardu dolara, koja razvija i promovira ‘prijateljsku umjetnu inteligenciju’ koja bi trebala pomagati čovječanstvu te se ujedno fokusira na društvene i sigurnosne probleme koje bi mogla prouzrokovati. Kao razlog Muskova napuštanja organizacije navodi se potencijalni sukob interesa zbog njegove uloge u svojoj kompaniji Tesla, koja stavlja snažan naglasak na umjetnu inteligenciju.

“Tesla stavlja sve veći fokus na umjetnu inteligenciju, stoga će ovaj potez ukloniti moguće sukobe interesa za Elona”, stoji u kratkoj objavi. Musk će ipak nastaviti surađivati s organizacijom kao savjetnik, a nastavit će je i donirati.

Otkriveno nekoliko novih donatora

Organizacija je usput objavila i imena novih donatora, među kojima je osnivač gaming kompanije Valve Gabe Newell, osnivač Skypea Jaan Tallinn, te bivši američki i kanadski olimpijci Aston Eaton i Brianne Theisen-Eaton. Tvrde da proširuju svoju listu donatora kako bi mogli povećati investicije u “svoje ljude i računalne resurse kako bi mogli napraviti velike tehnološke napretke u području umjetne inteligencije”.

OpenAI je s vremenom postao jedan od većih igrača unutar zajednice strojnog učenja. Njihova istraživanja obuhvaćaju širok spektar, poput učenja računala kako kontrolirati robote s minimalnim brojem naredbi, te, možda zanimljivije, stvaranje umjetne inteligencije koja može parirati boljim igračima računalne igre Dota. Biti bolji od čovjeka u Doti nije mala stvar, budući da je igra kompliciranija od šaha.

Sve veća opasnost od umjetne inteligencije

Ovaj tjedan, OpenAI je objavio bitno istraživanje o načinima na koje bi se umjetna inteligencija mogla zlorabiti u sljedećih pet godina. Kažu kako bi trebali biti svjesni zlorabljenja umjetne inteligencije, posebno zbog konstantnih tehnoloških napredaka.

Među glavnim problemima ističu skalabilnost, koja bi mogla dovesti do niske cijene i sve češćih cyber napada u budućnosti. Misle također kako bi se ratovi koje su do sada vodili ljudi mogli voditi sa strojevima koji mogu razmišljati van svojih programiranih rutina.