Na Wall Streetu masovni pad dionica nakon najave povećanja poreza

Ulagače su zabrinule izjave ministrice financija koja je kazala kako je američko gospodarstvo i dalje u krizi te branila planove budućeg povećanja poreza

Traders work on the floor at the opening bell of the Dow Industrial Average at the New York Stock Exchange on March 12, 2020 in New York. - Wall Street stocks were deep in the red early Thursday, resuming after a 15-minute suspension as the economic pain from the coronavirus deepens and widens. About 25 minutes into trading, the Dow Jones Industrial Average was at 21,505.07, down more than 2,000 points or 8.7 percent.The broad-based S&P 500 tumbled 8.1 percent to 2,519.43, while the tech-rich Nasdaq Composite Index shed 7.9 percent to 7,323.31. (Photo by Bryan R. Smith / AFP)
FOTO: AFP

Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi izgubili sve dobitke od prethodnoga dana jer su ulagače zabrinuli planovi vlasti za povećanje poreza kako bi se financirali fiskalni poticaji i nove investicije u infrastrukturu.

Dow Jones oslabio je 308 bodova ili 0,94 posto, na 32.423 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,76 posto, na 3.910 bodova, a Nasdaq indeks 1,12 posto, na 13.227 bodova.

Pad indeksa posljedica je komentara ministrice financija Janet Yellen, koja je u saslušanju u Kongresu kazala da je američko gospodarstvo i dalje u krizi zbog pandemije koronavirusa i branila planove budućeg povećanja poreza kako bi se financirali nedavno prihvaćeni fiskalni poticaji vrijedni 1.900 milijardi dolara i nove investicije u infrastrukturu.

Ulagači se plaše da su dionice precijenjene

„Najave infrastrukturnih planova vlade uznemirile su investitore koji se ionako plaše da je tržište dionica na povišenim razinama valuacija. Plaše se da se na horizontu nazire prodaja dionica i pad cijena, pa se počinje razmišljati o povlačenju s tržišta prije toga”, kaže Rick Meckler, partner u tvrtki Cherry Lane Investments.

Nakon oštrog pada na početku koronakrize, S&P 500 i Dow Jones porasli su u proteklih godinu dana oko 80 posto, dok je Nasdaq indeks, zahvaljujući snažnom rastu tehnološkog sektora, dvostruko viši.

Zbog toga se ulagači plaše da su dionice precijenjene i da slijedi pad njihovih cijena. Tim više što posljednjih tjedana rastu pronosi na američke državne obveznice.

IT dionice osjetljive na prinose državnih obveznica

Prošloga su tjedna prinosi na 10-godišnje obveznice dosegnuli 1,75 posto, najvišu razinu u 14 mjeseci, što je posljedica očekivanja da će inflacija porasti zbog ubrzanja oporavka gospodarstva i golemih fiskalnih i monetarnih poticaja.

No, posljednjih se dana ti prinosi kreću ispod 1,70 posto. Na rast prinosa posebice su osjetljive dionice tehnoloških kompanija jer se njihova vrijednost temelji na budućoj zaradi, pa s rastom obvezničkih prinosa postaju manje privlačne.

Predsjednik američke središnje banke Jerome Powell jučer je u saslušanju u Kongresu ublažio strahovanja na tržištima od inflacije. Kazao je da predstojeći krug povećanja cijena nakon pandemije neće potaknuti presnažan rast inflacije.

Najveći pad u energetskom sektoru

U većini sektora cijene su dionica jučer pale, a najviše u energetskom, što je posljedica pada cijena nafte za više od 3 posto jer se trgovci plaše da će se potražnja za naftom oporavljati sporije nego što se očekivalo zbog novog ‘zatvaranja’ u Europi kako bi se suzbio treći val pandemije i sporog provođenja cijepljenja protiv covida-19.

I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,40 posto, na 6.699 bodova, a pariški CAC 0,39 posto na 5.945 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,03 posto, na 14.662 boda.