Najbogatiji Mađar, Orbanov blizak prijatelj, svoje poljoprivredno carstvo želi proširiti na Hrvatsku: 'Razmatramo kupnju Belja'

Maštao je o spajanju svojeg veleposjeda u Mađarskoj i zemljišta u Baranji

FOTO: Vlada Mađarske

Sándor Csányi, najmoćniji mađarski milijarder, prvi čovjek OTP banke za Telegram kaže kako se posljednjih godina nisu aktivno bavili kupnjom agrarnog segmenta poslovanja Fortenove. „Nije bilo aktualnih informacija o namjeri promjene vlasništva.

Zato zasad ne želimo komentirati meritum. Istodobno, ne isključujemo da ćemo, postane li tvrtka prodavatelj, ispitati to pitanje.” U Csanyjevom suzdržanom odgovoru na naše pitanje razmatra li kupnju Fortenovinog poljoprivrednog segmenta, sročenoj uz ‘ako i kada’, iščitava se ozbiljan interes.

Banke, plin, hrana i nogomet

Csányi je prema Forbesovoj ljestvici prvi mađarski milijarder čije se bogatstvo procjenjuje na 1,34 milijarde eura. Najveći je dioničar i predsjednik uprave mađarske financijske OTP grupe, koja je 2016. otkupila Splitsku banku od francuske Societe Generale te postala jedan od vodećih igrača i na hrvatskom bankarskom tržištu.

Član je Upravnog odbora MOL-a, predsjednik Mađarskog nogometnog saveza, visoko je u UEFA-i i FIFA-i, ima sjajne političke i poslovne veze, prijatelj je s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

‘Bankar koji zna o čemu razmišlja mađarski premijer’, opisao ga je svojedbno Reuters. Domaća je poslovna javnost njegovo ime upoznala u jeku afere Spice.

‘Učinkovito ujedinjenje’

Interes za Belje javno je pokazao još prije šest godina. U ljeto 2017. sastao se s tadašnjim izvanrednim povjerenikom Vlade za Agrokor Antom Ramljakom.

Godinu dana kasnije u razgovoru za Lider , najmoćniji mađarski biznismen potvrdio je kako je zainteresiran za neke biznise tadašnjeg Agrokora ‘budu li na prodaju’.

„Primjerice, Belje i Bóly, jedna moja kompanija koja radi blizu granice s Hrvatskom, nekada davno bili su jedno imanje. Vjerujem da bi ih opet bilo učinkovito ujediniti”, rekao je tada Csány koji kroz tvrtku Bonafarm u Mađarskoj kontrolira oko 35.000 hektara obradivih površina i najveća su vertikalno integrirana prehrambena kompanija u Mađarskoj.

Prije šest godina Jutarnji je pisao: „Budu li Agrokorovi vjerovnici prodavali Belje, Csányi će prvi dati ponudu.”

Plodni hektari koje koristi Fortenova

Potencijalnu prodaju poljoprivredne divizije Fortenova je najavila prije dva tjedna nakon neuspjele prodaje cijele grupe i najave refinanciranja obveznice dogovorene s većinskim kreditorom investicijskom tvrtkom HPS „Započinjemo s procesom potencijalne prodaje poslovnog područja poljoprivrede i to najkasnije do 31. prosinca 2023.”, objavila je Fortenova.

Belje, PIK Vinkovci i Vupik koriste oko 32 tisuće hektara državnog poljoprivrednog zemljišta, veliki su korisnici poljoprivrednih potpora, a prošle su godine prema Fini postigli dobre poslovne rezultate.

Belje, vukovarski Vupik i vinkovački PIK imali su ukupne prihode oko 338 milijuna eura i neto dobit od 20 milijuna eura. Upućeni kažu da su dobri poslovni rezultati posljedica prošlogodišnjih izuzetno visokih cijena poljoprivrednih proizvoda.

Potencijalni hrvatski investitori

Za te su tvrtke navodno zainteresirana najmanje dva jaka domaća igrača: koprivnička prehrambena kompanija Podravka i osječko Žito Marka Pipunića, piše Danica.

No niti u Belje niti u ostale sastavnice Fortenovinog poljoprivrednog biznisa nije se posljednjih godina ozbiljno ulagalo. Te tvrtke najviše vrijede zbog miraza koji je u rukama države, plodnih hektara koje im RH daje u zakup.

Vlada šuti o strateškoj proizvodnji

Vlada premijera Andreja Plenkovića uporno šuti o pitanju koji uoči super-izborne 2024. nije nimalo nevažno za biračko tijelo u Slavoniji i Baranji. Na najavu da Fortenova prodaje segment poslovanja koja je zapravo strateška proizvodnja, Vlada se zasada nije oglasila.

Nije poznato hoće li Fortenova donijeli odluku da poljoprivredu proda jednom velikom igraču ili će ponuditi svakome po malo, te hoće li mirovinski fondovi pojačati ponudu prateći potencijalnog domaćeg kupca. Mađarski investitor ne krije interes i želju da hektare u Hrvatskoj ujedini sa svojim posjedima u Mađarskoj.