Najpohlepniji od svih tradera na sudu traži bonus, iako mu je Lehman Brothers nakon krize platio 263 milijuna dolara

Direktor Barclaysa Michael Keegan pred sucem ga je nazvao drskim gadom

NEW YORK, NY - SEPTEMBER 16: The Barclays building, formerly the Lehman Brothers headquarters, towers over Midtown Manhattan on September 16, 2013 in New York City. The collapse of Lehman in September 2008 triggered the financial crisis now known as the Great Recession. Five years after the fall of Lehman, Wall Street has more than recovered its losses, although unemployment nationwide remains high.   John Moore/Getty Images/AFP
FOTO: AFP/AFP

Barclays banka jednom je traderu isplatila 263 milijuna dolara u pet godina nakon izbijanja financijske krize, koju je izazvala banka u kojoj je prethodno radio. Bivši trader u banci Lehman Brothers Jonathan Hoffman nije se zadovoljio svotom od 263 milijuna, već traži dodatnih 83 milijuna dolara za koje tvrdi da mu je bivša banka ostala dužna. U Barclaysu tvrde da je ta svota bila uključena u sve što su mu dosad platili.

Stečajni povjerenik James Giddens Lehman Brothersa je Hoffmana optužio za pohlepu i tvrdi da mu je Barclays već platio kompenzaciju za izgubljeni bonus Lehman Brothersa. Izvršni direktor Barclaysa, Michael Keegan se u iskazu pred sudom prisjetio kako je Hoffmana zbog njegovih potraživanja smatrao “drskim gadom” jer je njegovu odštetu iz Lehman Brothersa smatrao pokrivenom.

Barclays novcima kupovao jake igrače

Barclays je nakon propasti Lehmana pristajao na skupe zahtjeve tradera jer je htio osigurati usluge jakih igrača, a Hoffman na sudu tvrdi da se isplata Barclaysa odnosila na osiguravanje njegovih usluga. Wall Street Journalu je ispričao kako je bio vjeran sluga Lehman Brothersa, za koje je odrađivao dobar posao. “Ako su mi dužni novac ne razumijem zašto ga ne mogu naplatiti”, rekao je Hoffman.

Hofmanov odvjetnik Douglas Baumstein je Guardianu ispričao: “Barclays Hoffmanu nije platio bonuse Lehman Brothersa. Dokazi pokazuju da su isplate Hoffmanu bile namijenjene kao poticaj njegovom prihvaćanju zaposlenja u Barclaysu, u kojem je trebao ostati duže vrijeme.” Baumstein tvrdi da je njegov klijent u pet godina Barclaysu zaradio 1,25 milijarde dolara.

Plaće i bonusi tradera su poslovna tajna

Plaće i bonusi tradera obično se čuvaju kao poslovna tajna, ali podaci o Hoffmanovoj odšteti pojavili su se u sudskim dokumentima vezanim za njegovu tužbu i predstavljaju rijedak uvid u financijske ugovore tradera s bankama. Banke su prema zakonu, koji je donesen zbog pritiska javnosti nakon izbijanja financijske krize, dužne objaviti samo plaće i bonuse viših članova uprave.

Hoffman je za Lehman počeo raditi 1994. i postao je stručnjak za trgovanjem državnim dugom SAD-a. “Nikad nisam nijedan kvartal ili godinu završio u gubitku”, ispričao je sudu. Kaže da je obično trgovao sa svotama između 200 i 400 milijuna dolara, a svoj stil je opisao odvažnim. “Nikad me nisu zanimale kamatne stope i razne krivulje. S klijentima nikad nisam razgovarao. To me vjerojatno čini usamljenim vukom”, rekao je Hoffman Wall Street Journalu.

Kritike zbog visokih plaća i bonusa

Hoffman je Barclays napustio 2013., a sada trguje s vlastitim novcem i isplaćuje si plaću od 200 tisuća dolara godišnje. Prema ugovoru s Barclaysom imao je pravo na 12 za prvih zarađenih 25 milijuna dolara, a nakon toga je od zarade uzimao 14 posto. Prema izračunu njegovog odvjetnika, u razdoblju između 2009. i 2013. zaradio je 183 milijuna dolara.

Njegova zarada veća je i od one bivšeg direktora Barclaysa Boba Diamonda koji je u pet godina zaradio više od 185 milijuna dolara, a dužnost šefa banke je napustio 2012. nakon skandala o namještanju Libora. Barclays je tada bio suočen s valom kritika zbog visine Diamondove plaće i bonusa, a njegov posljednji bonus od 4,2 milijuna dolara je izazvao pobunu dioničara.